Ադրբեջանը պահանջել է Կարմիր Խաչի վարորդների ու տեղափոխվող բուժառուների անձնագրային և մեքենաների ստուգումներ իրականացնել․ Արցախի ԱՆ
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից հայտնում են.
«Ապրիլի 29-ից դադարել են Արցախից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ, ինչպես նաև դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ:
Պատճառը ադրբեջանական կողմից հարուցված հերթական խոչընդոտն է, քանի որ Շուշիի մոտ ճանապարհի արգելափակված հատվածում Ադրբեջանի ուժային մարմինների ներկայացուցիչները պահանջել են Կարմիր Խաչի վարորդների ու տեղափոխվող բուժառուների անձնագրային և մեքենաների ստուգումներ իրականացնել, ինչը նախկինում չէր իրականացվում և հակասում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին:
Այս ընթացքում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցով Արցախից ՀՀ մասնագիտացված բուժհաստատատություններ է տեղախոխվել 2 ծանր հիվանդ, իսկ 30 հիվանդ սպասում է շտապ տեղափոխման: Հիվանդների տեղափոխում չի իրականացվում, գնալով այդ խնդիրը հրատապ է դառնում:
Ներկա դրությամբ կասեցվել է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից դեղորայքի մատակարարումը Արցախի Հանրապետության տարածք, բայց հուսանք այն շուտով կվերսկսվի:
Դեղորայքի ներկրման կասեցմամբ պայմանավորված՝ ԱՀ Առողջապահության նախարարության ենթակա բոլոր բուժհաստատություններում կրկին դադարեցվել են պլանային վիրահատությունները, որոնք մասնակիորեն վերականգնվել էին շաբաթներ առաջ:
Այս խնդրի լուծման ուղղությամբ որոշակի ջանքեր են գործադրվում և հույս ունենք, որ կարճ ժամկետում Կարմիր խաչի անխափան տեղաշարժը կվերականգնվի»։

Азербайджан потребовал осуществления паспортного и автомобильного контроля водителей Красного Креста и перевозимых больных
С 29 апреля приостановлен переезд больных из Арцаха в медицинские учреждения Армении, а также поставка медикаментов в Карабах.
Как сообщили в пресс-службе Министерства здравоохранения республики, причиной такого положения стало очередное препятствие с азербайджанской стороны – на перекрытом участке дороги у Шуши представители силовых органов Азербайджана потребовали осуществления паспортного и автомобильного контроля водителей Красного Креста и перевозимых больных, чего ранее не было, и это противоречит нормам международного гуманитарного права.
«За этот период из Арцаха в специализированные медицинские учреждения РА, посредством российских миротворческих сил, были переведены 2 тяжелобольных, а 30 пациентов ожидают срочной госпитализации в больницы Армении. Больных не перевозят, эта проблема становится все более актуальной.
В настоящее время Международный Комитет Красного Креста приостановил поставку медикаментов на территорию Республики Арцах.
В связи с прекращением ввоза медикаментов плановые операции, частично восстановленные несколько недель назад, вновь приостановлены во всех медицинских учреждениях Министерства здравоохранения Карабаха. «Для решения данной проблемы предпринимаются определенные усилия, и мы надеемся, что бесперебойное передвижение Красного Креста будет восстановлено в короткие сроки», – сообщает Минздрав Арцаха.