Մոսկվան արձանագրել է Պրահայում հնչած գնահատականները, որոնք Հայաստանի ղեկավարությունը տվել է ԵՄ առաքելությանը. Զախարովա (տեսանյութ)
Մոսկվան արձանագրել է Պրահայում հնչած գնահատականները, որոնք Հայաստանի ղեկավարությունը տվել է այդ երկրում ԵՄ առաքելությանը։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«ՀՀ վարչապետը նշել է, որ ԵՄ դիտորդներ հրավիրելու որոշումը հեշտ չի եղել, քանի որ անվտանգության որեւէ երաշխիք չի տալիս եւ ունակ է մարտահրավերներ ստեղծել։ Մենք հայ գործընկերներից ակնկալում ենք նախաձեռնողական քայլեր՝ Հայաստանի տարածքում ՀԱՊԿ առաքելության ծավալման առարկայական աշխատանքների վերսկսման եւ մեր դաշնակցին օժանդակության այլ համատեղ միջոցառումների ուղղությամբ: Ռուսական կողմը պատրաստ է նման աշխատանքի, ինչի մասին Երեւանում լավ գիտեն»,-ասել է նա։
Ռուսաստանը ելնում է նրանից, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի ուղղությամբ հետագա աշխատանքները կշարունակվեն Բաքվի եւ Երեւանի կողմից երկկողմ հիմունքներով։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Տեսնում ենք մեր դերն այդ գործընթացին աջակցելու գործում, ուստի առաջարկել ենք Մոսկվայի հարթակը՝ բանակցությունների հերթական փուլն անցկացնելու համար»,-ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ գլխավոր նպատակը տարածաշրջանում ամուր եւ կայուն խաղաղություն ապահովելն է։ Զախարովան ընդգծել է, որ դրված նպատակին հասնելու ճանապարհին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարմանն այլընտրանք չկա։
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարությանը, թե Հայաստանն ու Ադրբեջանը զգալի առաջընթացի են հասել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ճանապարհին, Զախարովան նշել է, որ այն հակասում է ադրբեջանական եւ հայկական կողմերի մեկնաբանություններին։

Москва зафиксировала прозвучавшие в Праге оценки, которые были даны руководством Армении миссии ЕС – Захарова (видео)
Москва зафиксировала прозвучавшие в Праге оценки, которые были даны руководством Армении миссии ЕС в этой стране. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Премьер-министр Армении отметил, что решение о приглашении наблюдателей ЕС не было легким, так как не дает каких-либо гарантий безопасности и способно создать вызовы. Мы ожидаем от армянских партнеров инициативных шагов по возобновлению предметной работы по развертыванию на территории Армении миссии ОДКБ и другим совместным мерам помощи нашему союзнику. Российская сторона к такой работе готова, о чем в Ереване хорошо знают», – сказала официальный представитель МИД РФ.
Россия исходит из того, что дальнейшая работа над проектом мирного договора будет продолжена Баку и Ереваном на двусторонней основе. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Видим свою роль в оказании содействия этому процессу, поэтому и предложили площадку Москвы для встречи под очередной раунд переговоров», – сказала Захарова.
По ее словам, главная цель - обеспечить прочный и устойчивый мир в регионе. Захарова подчеркнула безальтернативность выполнения комплекса трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении на пути к достижению поставленной цели.
Что касается заявления Госсекретаря США Энтони Блинкена о том, что Армения и Азербайджан достигли значительного прогресса на пути к подписанию мирного соглашения, Захарова отметила, что оно диссонирует с комментариями азербайджанской и армянской сторон: «Наряду с подвижками, по целому ряду статей мирного договора, были отмечены и сохраняющиеся расхождения в позициях по некоторым ключевым пунктам этого документа».