Ալիևն ու Փաշինյանը Պուտինին «պարուրում են» բանավոր հայտարարություններով. Ստանիսլավ Տարասով
Ռուս քաղաքական վերլուծաբան Ստանիսլավ Տարասովն iarex.ru-ում գրում է․ Մոսկվայում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի նախագահների և Փաշինյանի եռակողմ հանդիպումը, որի հետ շատ փորձագետներ կապում էին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում որոշակի և նույնիսկ բեկումնային պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը, ոչ մի կոնկրետ բանով չավարտվեց: Այո, և տևեց այն, հակառակ սպասումների, ընդամենը մոտ 20 րոպե. ուստի տպավորություն է ստեղծվում, որ կողմերն ավելի վաղ իրենց հույզերն են արտահայտել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում Ալիևի և Փաշինյանի միջև բռնկված սուր բանավեճի ընթացքում, որտեղ Ալիևը ներկա է եղել որպես հյուր:
Նման սպասումները թեժանում էին նաև նրանով, որ նախօրեին ռուսական ԶԼՄ-ներում տեղեկատվական արտահոսք էր կազմակերպվել, որի համաձայն՝ Մոսկվայում ստորագրման էին պատրաստվում երկու փաստաթուղթ՝ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին (նշվում էր, որ այն պատրաստել են երեք երկրների փոխվարչապետներ Շահին Մուստաֆաևը, Մհեր Գրիգորյանը և Ալեքսեյ Օվերչուկը), և երեք երկրների առաջնորդների թվով հինգերորդ համատեղ հայտարարությունը, որի համար պատասխանատու էին երեք երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները։ Հնարավոր է, որ այդ փաստաթղթերի որոշ դրույթներ քննարկվել են Պուտին-Ալիև-Փաշինյան առանձին հանդիպումների ժամանակ։ Բայց բանակցությունների արդյունքում համատեղ հայտարարություն այդպես էլ չհայտնվեց։
Ինտրիգն այստեղ այլ է։ Ալիևն ու Փաշինյանը համատեղ «խաղ» են վարում արևմտյան բանակցային այլ հարթակներում։ Ընդ որում, նրանք արձանագրում են, որ հենց այդ հարթակներում են ինչ-որ դրական պայմանավորվածություններ ձեռք բերել, որ Մոսկվային փոխարինած Եվրոպական միության և ԱՄՆ միջնորդական ջանքերը շուտով հաջողությամբ կպսակվեն, և կողմերը կստորագրեն խաղաղության պայմանագիր։ Բայց դա հնչում է միայն հայկական և ադրբեջանական ղեկավարության բանավոր պաշտոնական հայտարարությունների մակարդակով, այդ թվում՝ այնպիսի կարևոր պայման նշելիս, ինչպիսին կողմերի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումն է, բայց առանց թղթի վրա դիրքորոշումների ամրագրման։
Թվում է, թե Մոսկվայում էլ Բաքուն և Երևանը շարունակել են գործել նման սցենարով, իսկ Պուտինը, բացելով եռակողմ հանդիպումը, ստիպված է եղել հիշեցնել, որ հենց Ռուսաստանի մասնակցությամբ ձևաչափով է հաջողվել հասնել 2020-ի նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ խաղաղ համաձայնագրի ստորագրմանը, այնուհետև սկսել տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, ինչպես նաև սահմանազատման աշխատանքները։ Տրամաբանորեն, այս ուղղությամբ հետագա զարգացումները զարգացնելով՝ հնարավոր կլիներ որոշ հարցերի լուծմանը տալ զուտ տեխնիկական բնույթ: Չի ստացվում, չնայած Մոսկվայում կողմերը պայմանավորվել են հաջորդ շաբաթ փոխվարչապետների մակարդակով եռակողմ հանդիպում անցկացնել, որտեղ կշարունակվեն քննարկվել հարցեր, «որոնք դեռ լուծված չեն»:
Ըստ բոլոր նշանների՝ Բաքուն և Երևանը, Մոսկվայի և արևմտյան «բեմահարթակներում» զգալի դիվանագիտական մարաթոն իրականացնելով, կշարունակեն դիմել ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջնորդական ջանքերին։ Արդեն հայտարարվել է, որ հունիսի 1-ին Քիշնևում Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ կկայանա Ալիև-Փաշինյան հերթական հանդիպումը: Ավելի վաղ՝ Մոսկվայի գագաթնաժողովից առաջ, Փաշինյանն ու Ալիևը բանակցություններ են վարել Բրյուսելում: Թեև Ադրբեջանը հասկացնում է, որ իր համար նշանակություն չունի, թե որ հարթակում բանակցել և պայմանագիր կնքել՝ մոսկովյան թե բրյուսելյան, ստեղծված իրավիճակն այնքան էլ միանշանակ չէ, քանի որ հենց արևմտյան հարթակում է կոնկրետ քննարկում տարվում խաղաղության պայմանագրի ենթադրյալ տեքստի շուրջ, իսկ 2020-ի նոյեմբերի 9-ին Մոսկվայի միջնորդությամբ կնքված հաշտության համաձայնությունն ընդամենը հակամարտության ռազմական փուլի միջանկյալ ավարտն է։
Միևնույն ժամանակ, Երևանը հույսեր է կապում, որ իրեն կհաջողվի Արևմուտքի օգնությամբ հասնել Բաքվի համաձայնությանը Ադրբեջանի իշխանությունների և նրա ղարաբաղյան տարածաշրջանում բնակվող հայերի միջև «երկխոսության միջազգային մեխանիզմ» ձևավորելու հարցում: Ինչպես տեսնում ենք, նոր նրբերանգներ են մտցվում իրավիճակի մեջ, բայց միայն բանավոր հայտարարությունների մակարդակով, որոնք տորպեդահարում են խաղաղության պայմանագրի գաղափարն իր նախկին տարբերակով, ինչն էլ տեղի է ունեցել Մոսկվայում։
Մեր կարծիքով, հետագայում իրադարձությունները կարող են զարգանալ բոլորովին այլ հունով։ Չի կարելի բացառել որոշակի պայմաններում և հանգամանքներում, բանակցային բոլոր հարթակներում ձախողման դեպքում կսկսվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերակենդանացման գործընթացը։ Նրա մանդատը դեռ չի մերժվել։
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ ՄԽ օրակարգում նախկինի պես ընդգրկված են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակը, հանրաքվեի անցկացումը, անվտանգության հարցերը, Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի ցամաքային միջանցքը: Այս ձևաչափով կարող է պատրաստվել նաև խաղաղության պայմանագրի նոր տեքստ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդիրն ինքնին միջազգայնացվի։ Իսկ առայժմ քարշակող բանակցային գործընթացը վերսկսել առանց արտաքին լրացուցիչ դրամայի ոչ մեկին չի հաջողվում։

Алиев и Пашинян окутывают Путина словесными заявлениями – Станислав Тарасов
Трехсторонняя встреча в Москве лидеров России, Азербайджана и Армении Владимира Путина, Ильхама Алиева и Никола Пашиняна, с которой многие эксперты связывали достижение определенных и даже прорывных договоренностей в урегулировании отношений между Азербайджаном и Арменией, ничем конкретным не завершилась. Да и длилась она, вопреки ожиданиям, всего около 20 минут. Поэтому складывается впечатление, что стороны ранее выплеснули свои эмоции в ходе вспыхнувшей острой дискуссии между Алиевым и Пашиняном на заседании Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС), где Алиев присутствовал в качестве гостя.
Поводом стало упоминание Алиевым во время своего выступления проекта так называемого Зангезурского коридора, который должен соединить основную территорию Азербайджана с его эксклавом Нахичеванской Республикой через территорию Сюникской области Армении. Это уже настораживало, так как демонстрировало уровень политических настроений сторон перед московским саммитом, их готовность обмениваться не колкими словесными заявлениями, а не подписать какой-либо конкретный взаимообязывающий документ.
Такие ожидания подогревались еще и тем, что накануне в российских СМИ была организована информационная утечка, согласно которой к подписанию в Москве готовили два документа: о разблокировании транспортных коммуникаций (указывалось, что его готовили вице-премьеры трех стран Шахин Мустафаев, Мгер Григорян и Алексей Оверчук), и пятое по счету совместное заявление лидеров трех стран, за что отвечали внешнеполитические ведомства трех стран. Возможно, что некоторые положения этих документов обсуждались в ходе отдельных встреч Путина с Алиевым и Пашиняном. Но в итоге совместного заявления по итогам переговоров так и не появилось.
Интрига тут в другом. Алиев и Пашинян совместно ведут «игру» и на других западных переговорных площадках. При этом они констатируют, что именно на этих площадках они достигли каких-то позитивных договоренностей, что сменившие Москву посреднические усилия Европейского союза и США вот-вот увенчаются успехом и стороны подпишут мирный договор. Но это звучит только на уровне словесных официальных заявлений армянского и азербайджанского руководства, в том числе и при обозначении такого важного условия, как признание сторонами территориальной целостности друг друга, но без фиксации позиций на бумаге.
Похоже, и в Москве Баку и Ереван продолжали действовать по такому сценарию, а Путину, открывая трехстороннюю встречу, пришлось напомнить, что именно в формате с участием России удалось добиться подписания 9 ноября 2020 года мирного соглашения по прекращению боевые действия между Азербайджаном и Арменией, затем запустить работу по разблокированию экономических и транспортных коммуникаций, а также по делимитации границы. По логике развивая дальше события по такому направлению можно было бы придать решению некоторых вопросов чисто технический характер. Не получается, хотя в Москве стороны договорились провести на следующей неделе трехстороннюю встречу на уровне вице-премьеров, на которой будут продолжать обсуждаться вопросы, «которые все еще не решены».
По всем признакам, Баку и Ереван, проделав немалый дипломатический марафон на московской и западных «подмостках», будут продолжать прибегать к посредническим усилия ЕС и США. Уже объявлено, что 1 июня в Кишиневе при участии главы Евросовета Шарля Мишеля, президента Франции Эммануэля Макрона и канцлера Германии Олафа Шольца состоится очередная встреча Алиев-Пашинян. Ранее, перед саммитом в Москве, Пашинян и Алиев провели переговоры в Брюсселе. Хотя Азербайджан дает понять, что для него не имеет значения, на какой площадке вести переговоры и подписывать договор: московской или брюссельской, складывающаяся ситуация не столь однозначна, ведь именно на западной площадке ведется конкретная дискуссия по предполагаемому тексту мирного договора, а заключенное 9 ноября 2020 года при посредничестве Москвы мирное соглашение подается всего лишь промежуточное завершение военной фазы конфликта.
При этом Ереван связывает надежды с тем, что ему удастся с помощью Запада добиться согласия Баку на формирование «международного механизма диалога» между властями Азербайджана и проживающими в его Карабахском регионе армянами. Как видим, в ситуацию вводятся новые нюансы, но только на уровне словесных заявлений, которые торпедируют идею мирного договора в его прежнем варианте, что и произошло в Москве.
На наш взгляд, дальше события могут развиваться в совершенно ином русле. Нельзя исключать при определенных условиях и обстоятельствах, в случае провала на всех переговорных площадках, начнется процесс реанимации Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию. Ее мандат до сих пор не дезавуирован.
Напомним, что в повестке МГ ОБСЕ по-прежнему значатся такие вопросы, как промежуточный статус Нагорного Карабаха, проведение референдума, вопросы безопасности, сухопутного коридора Нагорного Карабаха с Арменией. В этом формате может быть подготовлен и новый текст мирного договора, а сама проблема статуса Нагорного Карабаха будет интернационализирована. Пока же перезапустить буксующий переговорный процесс без внешнего дополнительного драматизма никому не удается.