Փաշինյանի քայլերն ու հայտարարություններն ադրբեջանական ագրեսիայի նոր հիմքեր են ձևավորում
Ադրբեջանի նախագահը «խաղաղության» շուրջ բանակցությունների շրջանակներում հայ ժողովրդին սպառնաց նոր ագրեսիայով:
Ադրբեջանի պահանջն Արցախի պետական համակարգը ինքնալուծարման տանելու` նախագահից մինչև ստորին էշելոնում գտնվող պաշտոնյաների հրաժարական, ՊԲ կազմաքանդում, ըստ էության խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանն իր ձևով ակտիվացնում է Արցախի ադրբեջանացման գործընթացը:
Ադրբեջանի այս ագրեսիվության հիմքում ՀՀ իշխանության պատրաստակամությունն է` ճանաչել Արցախը Ադրբեջանի կազմում, որով լեգիտիմացվեց ՀՀ-ն Արցախին կապող միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղակայումը, իսկ հիմա` արցախցիների դիմադրության պայմաններում, նոր արկածախնդրության սպառնալիք է ստեղծում:
Մինչ Ադրբեջանը «հակաահաբեկչական օպերացիայի» կեղծ լուզունգների ներքո հիմք է նախապատրաստում Արցախի ուժային ենթակառուցվածքներին հարվածներ հասցնելու համար, փաշինյանական իշխանությունը բոլոր հնարավոր հարթակներում հաստատում է Արցախի հանձնման իր առաքելությունը:

Шаги и заявления Пашиняна закладывают новые основы для азербайджанской агрессии
Президент Азербайджана в рамках переговоров вокруг «мира» пригрозил армянскому народу новой агрессией.
Требование Азербайджана заключается в том, чтобы привести государственность Арцаха к самороспуску: от отставки президента до должностных лиц, находящихся на нижем эшелоне, роспуска Армии обороны, по сути, говорит о том, что Азербайджан своеобразно активизирует процесс азербайджанизации Арцаха.
В основе этой агрессивности Азербайджана – готовность властей РА признать Арцах в составе Азербайджана, что легитимизировало создание азербайджанского КПП в коридоре, соединяющем Армению с Арцахом, и теперь, в условиях сопротивления народа Арцаха, это создает угрозу для новой авантюры.
Пока Азербайджан под ложными лозунгами «антитеррористической операции» подготавливает основу для нанесения ударов по силовым инфраструктурам Арцаха, пашиняновская власть на всех возможных платформах подтверждает свою миссию по сдаче Арцаха.