Սիրիական զորքերը մտել են Լիբանան
Ինչպես հաղորդում է «The Daily Star»–ը, Սիրիական զորքերը հոկտեմբերի 12–ի երեկոյան ներխուժել են հարևան Լիբանանի տարածք, մասնավորապես Անջար քաղաքի շրջաններից մեկը։
Ականտեսների պատմածով՝  սիրիացի 15 զիծառայողներ Լիբանանի տարածքում առաջ են եկել մինչև 150 մետր և դիրք են գրավել բլրի վրա, որտեղից երևում է ամբողջ շրջակայքը։
Իրենց գործողությունները նրանք ոչ մի կերպ չեն բացատրել, սակայն հայտնի է, որ այդ տեղը մաքսանենգներն օգտագործում են սահմանը հատելու համար։
Սիրիացիներն իրենց տարածք են վերադարձել միայն այն բանց հետո, երբ միջամտել են Լիբանանի զինվորականները, ովքեր դեպքի վայր են ժամանել և հարևաններին համոզել, որ նրանց գործողություններն անօրինական են։
Վերջին ամիսներին սիրիացիներն արդեն մի քանի անգամ մուտք են գործել ուրիշի տարածք։ Հիմնականում դա եղել է ընդդիմադիրների հետապնդման ժամանակ, երբ նրանք Լիբանան են փախել ոստիկաններից և զինվորականներից փրկվելու համար։
Նման հետապնդումներից մեկի ժամանակ Բեկաա հովտի մոտ սիրիացիները գնդակահարել էին Լիբիայի քաղաքցու՝ տեղի  ագարակատերրեից մեկին։ Այդ միջադեպը նյարդայնացրել է ոչ միայն համագյուղացիներին, այլ նաև Լիբանանի քաղաքական կուսկացություններին։
Լիաբնանի իշխանությունները  Դամասկոսին կոչ են արել չխախտել Լիբանանի ինքնիշախանությունն ու անձեռնմխելիությունը։

Войска Сирии вторглись в Ливан
Сирийские войска вечером 12 октября вторглись на территорию соседнего Ливана в районе города Анджар. По рассказам очевидцев, полтора десятка сирийских военнослужащих заняли позиции на холме в 150 метрах от границы.
Сирия свои действия официально никак не комментирует, но известно, что эта местность используется контрабандистами. Ливанское издание «The Daily Star» сообщает, что обратно на свою территорию сирийцы вернулись только после вмешательства ливанских военных.
Стоит отметить, что за последние месяцы сирийцы уже несколько раз вторгались на сопредельную территорию. Чаще всего, сирийская армия таким образом отлавливает сбежавших оппозиционеров. Как писал «Росбалт», 7 октября сирийские войска пересекли границу Ливана и обстреляли мирных жителей в районе Бекаа. Тогда в результате обстрела погиб один человек - гражданин Ливана.