Փաշինյանը ՀՀ առաջին ղեկավարն է, որը հայտարարել է Արցախը որպես Ադրբեջանի մաս. Բորել (տեսանյութ)
Երկու կողմերն էլ (Հայաստանը և Ադրբեջանը - խմբ.) ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունը հստակ ձեւակերպումներով, և առաջին անգամ, հավանաբար, շատ կարևոր է այն փաստը, որ Հայաստանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի տարածքը ներառում է նաեւ Ղարաբաղը։ Այս մասին հունիսի 13-ին Եվրախորհրդարանում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետ կապված ստեղծված իրավիճակի քննարկման ժամանակ ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
«Առաջին անգամն է, որ Հայաստանի ղեկավարը, տվյալ դեպքում Փաշինյանը, միանշանակ կերպով է ասում դա։ Լիովին միանշանակ էր այն, ինչ ինքն ասաց մայիսի 22-ի ասուլիսի ժամանակ՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու եւ Ղարաբաղի առնչությամբ»,-ընդգծել է Բորելը։
Այդ կապակցությամբ նա հույս է հայտնել, որ Բաքուն կընդունի Փաշինյանի ուղերձը և Լեռնային Ղարաբաղի հայերին կուղարկի «դրական նարատիվ՝ իրենց իրավունքների, անվտանգության վերաբերյալ հստակ ուղերձով, որ դրանք լիովին կհարգվեն»։
«Սա համաձայնագրի մեսիջներից մեկն է, որը պետք է զուգահեռ ընթանա բանակցային գործընթացի այլ կետերի հետ»,-ասել է Բորելը։

Пашинян стал первым руководителем РА, признавшим Карабах частью Азербайджана – Боррель
Обе стороны (Армения и Азербайджан – прим.) признали территориальную целостность друг друга в конкретных выражениях и впервые, и, вероятно, очень важно, то, что Армения включила Карабах в состав территории Азербайджана. Об этом 13 июня в ходе обсуждения в Европарламенте ситуации, сложившейся в связи с блокадой Нагорного Карабаха Азербайджаном, заявил глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель.
«Это первый случай, когда армянский лидер, в данном случае Пашинян, выразил это в такой недвусмысленной форме. Это было совершенно недвусмысленно», – подчеркнул Боррель.
В связи с этим он выразил надежду на то, что Баку воспримет послание премьер-министра Армении и направит армянам Нагорного Карабаха «позитивный нарратив с четким посланием относительно их прав, их безопасности, что они будут полностью уважаемы».
«Это одно из посланий соглашения, которое должно идти рука об руку с другими пунктами переговорного процесса», – отметил Боррель.