Ադրբեջանցիներն Արցախում ավերել են Հալիվորի կամուրջը
«Կովկասի ժառանգության մշտադիտարկում» (“Caucasus Heritage Watch”) կայքը հրապարակել է տիեզերական լուսանկարներ, որտեղ երևում է, որ ադրբեջանցիները ավերել են Հալիվորի կամուրջը։
Այս մասին գրել է Արցախի Հանրապետության Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայությունը և տեղեկություն ներկայացրել Հալիվորի կամուրջի մասին.
«Հալիվորի կամ Հալևորի կամուրջը գտնվում է Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղից 2կմ հարավ-արևմուտք` Իշխանագետի վրա: Համաձայն կամրջի հոսքընթաց ճակատին ագուցված քարի վրա փորագրված և ցարդ պահպանված շինարարական 7 տողանի արձանագրության` կառուցվել է 1835թ.:
Այն Իշխանագետի և նրա վտակների վրա կառուցված 6 կամուրջներից մեկն է, որոնցից չորսն անխափան պահպանվում են և գործում:
Հալիվորի կամուրջն ասես Իշխանագետի կանաչ գոտին լինի: Իրականում այդ գոտին Մեծ Թաղերի տարածքը գետի վրայով կապում է Տումի գյուղի տարածության հետ: Միակամար, կիսագլանաձև թաղով ծածկված կամուրջն իրար է կապել ժայռոտ ձորափերը: Այն ունի 20 մետր երկարություն, 3 մետր լայնություն և 9 մետր բարձրություն: Կամարային բացվածքի լայնությունը կազմում է 9 մետր»։

Азербайджан продолжает стирать армянский след в Карабахе: разрушен мост Халивор в Гадруте
Азербайджанцы продолжают осуществлять акты вандализма на перешедших под их контроль территориях Нагорного Карабаха, последовательно стирая армянский след. Сайт «Мониторинг наследия Кавказа» опубликовал спутниковые фотографии, на которых видно, что азербайджанцы разрушили мост Халивор в Гадрутском районе.
«Государственная служба по охране исторической среды Карабаха опубликовала фотографии и информацию о мосте на странице в соцсети «Facebook». Он расположен в двух километрах к юго-западу от села Мец Тагер, на реке Ишханагет. Согласно строительному протоколу, он был построен в 1835 году.
Мост Халивор словно был зеленым поясом Ишханагета. Он соединяет село Мец Тагер с селом Туми. Это одноарочный мост c полуцилиндрическим сводом, который соединял скалистые берега реки. Его длина составляет 20 метров, ширина – 3 метра и высота – 9 метров», – говорится в сообщении.
Отметим, сообщения о разрушении того или иного памятника армянской культуры со стороны Азербайджана поступают регулярно. На всех территориях, которые по итогам войны 2020 года перешли под контроль Азербайджана, есть разрушенные и оскверненные церкви, памятники. Среди них – церковь Сурб Казанчецоц в Шуши, Канач жам, церковь Сурб Саркис в селе Мохренес Гадрута, которая была разрушена до основания.