«Անհապաղ դադարեցնել բանակցությունները». Արցախի ԱԺ-ն դիմեց Վաշինգտոնում գտնվող ՀՀ պատվիրակությանը (տեսանյութ)
Արցախի Հանրապետության ԱԺ-ն ընդունեց հայտարարություն, որով կոչ է անում Վաշինգտոնում հայկական պատվիրակությանն անհապաղ դադարեցնել բանակցությունները: Հայտարարությունն ընթերցեց ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Հայտարարությունում ասվում է. «Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020-ի նոյեմբերի 9-ին ընդունված ԼՂ-ում հաստատված հրադադարի ռեժիմը սույն թվականյի հունիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերվա ժամը 1.30-ից տարբեր տեսակի զինատեսակներից կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության տարածքի ուղղությամբ, որի հետեւանքով զոհվել է մեր 4 հայրենակից:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման պայմաններում հրետըանային միջոցների եւ ԱԹՍ-ների կիրռմամբ Արցախի քաղաքացիների այս հերթական սպանությունը վկայում է, որ այդ հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը անտեսելով միջազգային հեղինակավոր կոչերն ու որոշումները, խաղաղության ու երկխոսության կեղծ օրակարգերով սքողված, ցեղասպանական գործողություններով ձգտում է ռազմական, քաղաքական, տնտեսական գործիքակազմերի կիրառմամբ հասնել իր հիմնական նպատակին՝ Արցախի վերջնական հայաթափմանը: Ուշագրավ եւ հատկանշական է, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար իրականացվող խախտումների այս նոր միջադեպը նախորդ դեպքերին համանման նույնպես արձանագրվել է այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ պետքարտոուղարի միջնորդությամբ Վաշինգտոնում տեղի են ունենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հերթական բանակցությունները՝ հայ-ադրբեջանական խաղաղ կարգավորման հարցերի շուրջ: Դա, անշուշտ, եւս մեկ անգամ հաստատում եւ վկայում է, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ տեղի ունեցող բանակցությունները նոփւյնպես իրականում ոչ այլ ինչ են, քան տարածաշրջանում տեւական խաղաղության ու կայունության մթնոլորտի ձեւավորման նմանակում, իբր միջազգային ջանքերի համատեքստում:
Խորապես անհանգստացած առկա վտանգավոր իրողությամբ, Արցախի ժողովրդի անունից դիմում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին,. ԵԱՀՄ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին, կրեկցանքի հայտարարություններից, հորդորներից եւ խորհուրդներից զատ ձեռնարկել կոնկրետ գործնական քայլեր: Մասնավորապես պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ զսպելով նրա ագրեսիվ նկրտումները:
Հավոզված ենք, որ երկակի ստանդարտներով գործելաոճը ավելի է ոգեւորում Ադրբեջանին՝ նրան դարձնելով սանձարձակ եւ անվերահսկելի:
ՌԴ-ին խաղաղության առաքելության շրջանակում առավել կոշտ միջոցներով կասեցնել Ադրբեջանի հակամարդկային, ցեղասպան գործողությունները:
Վաշինգտոնյան բնակցություններում Հայաստանի պատվիրակության՝ անհապաղ դադարեցնել մեկնարկած բանակցությունները մինչեւ Արցախի հետ շփման գծում եւ Հայաստանի սահմանենրում լիակատար հրադադարի հաստատումը: եւ այն պահպանելու փաստաթղթային երաշխիքների տրամադրումը: Հակառակ պարագայում բանակցությունների շարունակումը կնշանակի ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ պհվածքի խրախուսում եւ միջազգային մակարդակով արտոնություն:
Մեր խոնարհումը բերելով հանուն հյրենիքի իրենց կյանքը նվիրբերած մեր 4 նահատակների հիշատակին, պատրասկկամ ենք շարունակելու նրանց սուրբ գործը»:

«Немедленно прекратите переговоры»: парламент Арцаха обратился с призывом к находящейся в Вашингтоне делегации РА (видео)
Национальное собрание Республики Арцах приняло заявление, в котором говорится:
«Вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз грубо нарушив установленный трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года в Нагорном Карабахе режим прекращения огня, в ночь с 27 на 28 июня сего года, с 01.30, из различного оружия открыли огонь в направлении территории Республики Арцах, в результате чего погибли 4 наших соотечественников.
В условиях тотальной блокады Арцаха со стороны Азербайджана это очередное убийство граждан Республики Арцах с применением артиллерийских средств и БПЛА свидетельствует о том, что военно-политическое руководство этой республики, игнорируя призывы и решения международных авторитетных структур, под прикрытием фиктивных повесток мира и диалога, своими геноцидальными действиями стремится с применением военных, политических, экономических механизмов добиться своей основной цели: окончательного изгнания армян из Арцаха.
Примечательно и показательно, что этот новый инцидент в свете регулярных нарушений режима прекращения огня со стороны Азербайджана, как и предыдущие инциденты, также был зафиксирован в то время, когда сейчас при посредничестве госсекретаря США в Вашингтоне проходит очередной раунд переговоров министров иностранных дел Армении и Азербайджана – по вопросам мирного урегулирования армяно-азербайджанского конфликта.
Это, безусловно, лишний раз доказывает и подтверждает, что эти переговоры вокруг «мирного договора» также в действительности являются не чем иным, как имитацией формирования атмосферы для установления прочного мира и стабильности в регионе, якобы в контексте международных усилий.
Будучи глубоко обеспокоенным существующей опасной реальностью, мы от имени народа Республики Арцах обращаемся:
Совету Безопасности ООН, руководителям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ: помимо заявлений с выражением сочувствия, призывов и рекомендаций, предпринять конкретные практические шаги, в частности, ввести санкции против Азербайджана, обуздав его агрессивные амбиции. Уюеждены, что применение двойных стандартов еще больше воодушевляет Азербайджан, делая его разнузданным и неуправляемым;
Российской Федерации: в рамках миротворческой миссии гораздо более жесткими средствами пресечь антигуманные, геноцидальные действия Азербайджана;
Делегации Республики Армения на переговорах в Вашингтоне: немедленно прекратить начатые переговоры – до установления полноценного прекращения огня на линии соприкосновения с Арцахом и на границах Республики Армения и предоставления документальных гарантий его соблюдения. В противном случае продолжение переговоров будет означать поощрение агрессивного поведения азербайджанской стороны и привилегированность на международном уровне;
Преклоняясь перед памятью наших четырех соотечественников, отдавших свою жизнь за Родину, мы готовы продолжить их священное дело».