Խոսրով Հարությունյանը դեմ չէ ՀՀԿ–ի հետ կոալիցիա կազմելուն
«7օր»–ի հետ զրույցում Հայաստանի քրիստոնեա-դեմոկրատական միության ղեկավար, Հանրային խորհրդի անդամ Խոսրով Հարությունյանն ասել է, թե տեղյակ չէ կոալիցիոն նոր հուշագիր ստորագրելու մասին մամուլում շրջանառվող լուրերից։ Սակայն նշել է, որ նոր կոալիցիոն հուշագիրը ենթադրում է նոր պայմաններ, իսկ ինքը չի կարծում, որ դրա անհրաժեշտությունը կա։
–Եթե ԲՀԿ–ն հայտարարել է, որ միայնակ է գնալու ընտրությունների, դա դեռ չի նշանակում, որ ինքն ուզում է կոալիցիայից գնալ։ Կոալիցիոն նախորդ համաձայնագրում պայմանավորվածություն կար, որ ընտրությունների ընթացքում նրանք ընդհանուր մոտեցումներով պետք է հադես գան։ Չեմ կարծում, որ եթե կուսակցություններից յուրաքանչյուրը ինքնուրույն գնա ընտրությունների, լուրջ վերանայումների անհրաժեշտություն առաջանա։ Հետո ՀՀԿ–ն բավականին ուժեղ դիրքերում է, որպեսզի ինչ–որ կոալիցիայի ձևավորման անհրաժեշտություն առաջանա,–ընդգծել է Խ. Հարությունյանը։
Մամուլում նաև տեղեկություններ կան, որ Սերժ Սարգսյանը խոսել է ավելի լայն կոալիցիա ստեղծելու իր մտադրության մասին։ «7օր»–ի՝ կհամաձայնի՞ ՔԴՄ–ն ՀՀԿ–ի այդ կոալիցիայում ընդգրկվել հարցին Խ. Հարությունյանը պատասխանել է, թե դեմ չէ.
–Մենք դեռևս ՀՀԿ–ի հետ 1997թ. համագործակցում ենք, պաշտպանել ենք նախագահ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը, և այդ համագործակցությունն այսօր էլ կա, և չեմ կարծում, որ առաջիկա ընտրարշավի ընթացքում այն սպառվի։ Բնական է, որ ինչ–որ դրսևորումներ կլինեն։ Նման առաջարկի դեպքում մենք կքննարկենք,–հավելել է Խ. Հարությունյանը։

Хосров Арутюнян не против составить коалицию с РПА
В беседе с «7or» председатель Христианско-демократического союза Армении (ХДСА), член Общественного совета  Хосров Арутюнян заявил, что не в курсе информации о подписании нового коалиционного меморандума. Однако, по его словам, новый коалиционный меморандум предполагает новые условия, а он не считает, что есть необходимость в этом.
«Если партия «Процветающая Армения» заявила, что пойдет на выборы самостоятельно, то это еще не означает ее желание выйти из коалиции. В предыдущих соглашениях коалиции была отмечена договоренность о том, что на выборах члены коалиции должны выступить с общими подходами. Не думаю, что если каждая из партий пойдет на выборы  самостоятельно, возникнет необходимость в серьезном пересмотре ситуации. К тому же, РПА находится на довольно сильных позициях, для того, чтобы возникла необходимость формирования  какой-то коалиции»,- отметил он.
Как сообщалось ранее, в прессе также распространилась информация о том, что президент РА Серж Саргсян заявил о своем намерении создать более широкую коалицию. На вопрос «7or», согласится ли он с тем, чтобы ХДСА составил  коалицию с РПА, Хосров Арутюнян заявил, что не  против этого.
«Мы сотрудничаем с РПА еще с  1997 года, мы поддержали кандидатуру президента Сержа Саргсяна. Это сотрудничество есть  по сей день, и не думаю, что в ходе предстоящей предвыборной кампании оно будет прервано.Естественно, это сотрудничество  каким-то образом проявится. В случае поступления такого предложения, мы обсудим его», - добавил он.