Լևոն Շիրինյան. «Այս հանդիպումները հարցը չլուծելու համար են»
Անդրադառնալով ԼՂ-ի հիմնախնդրին՝ այսօր «Հայացք» ակումբում քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանն այժմյան իրավիճակը բնութագրել է դիրքերի ամրապնդման շրջան։ Իսկ Աստանայում կայանալիք Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը նա դիտարկում է որպես տեսակետների ճշգրտման, կարծիքների փոխանակման հերթական քայլ։
-Բայց հի՛մքը չի փոխվում,-ասել է Լ. Շիրինյանը։-Այս հանդիպումները հարցը չլուծելու համար են։ Մենք սպասում ենք, որ հարցը պետք է լուծվի, բայց հարցը չլուծելու համար են, որպեսզի տարածաշրջանը կառավարվի։ Ես ենթադրում եմ, որ մոտավորապես այսպիսի վիճակ կմնա (եթե ցնցումներ չլինեն աշխարհում), մինչև նավթի ռեսուրսի անկումը, որը ենթադրելի է 10-15 տարվա հաշվով։ Եթե մենք այս վիճակը տանենք, կարծում եմ, որ հաղթած ենք և հաղթած դուրս կգանք։ Բայց անընդհատ պետք է պատրաստվել պատերազմի և հակամարտության լուծման։

Левон Ширинян: «Эти встречи направлены на то, чтобы конфликт не был решен»
Говоря в клубе «Айацк» о Карабахском конфликте, политолог Левон Ширинян охарактеризовал нынешнюю ситуацию как этап укрепления позиций. Предстоящую в Астане встречу президентов Армении и Азербайджана он рассматривает как очередной шаг уточнения подходов и обмена мнениями.
«Но  основа не меняется. Эти встречи направлены на то, чтобы конфликт не был решен. Мы ждем, чтобы вопрос решился, но на самом деле, вопрос не решают, чтобы регион был управляем. Я полагаю, что примерно такое положение сохранится до спада значения нефтяных ресурсов, что предполагается на 10-15 лет (если в мире не произойдет никаких потрясений). Если мы переживем эту ситуацию, то, думаю, мы будем победителями. Однако всегда нужно готовится к войне и решению конфликта», - заявил Ширинян.