Ադրբեջանը ձերբակալել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներին․ Հայաստանը պաշտոնապես հաստատեց
«Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի առաջնորդների՝ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Ռուբեն Վարդանյանի և այլոց ձերբակալությունները։
Չնայած ԼՂ ներկայացուցիչների հետ երկխոսությանը, հայերի իրավունքների հարգման և պաշտպանության, նրանց վերադարձը ԼՂ չխոչընդոտելու պատրաստակամության, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման վերաբերյալ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններին, Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները շարունակում են կամայական ձերբակալությունները:
Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս, այդ թվում՝ սեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հարթակից, բարձրաձայնել է այդպիսի գործողությունների բացառումը երաշխավորելու անհրաժեշտության մասին։ Սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն իսկ դիմում է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին Ադրբեջանից պահանջելով ձեռնպահ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս կամ նախկին ղեկավարության կամ զինվորականների նկատմամբ պատժիչ գործողություններից։
Հայաստանի Հանրապետությունը կձեռնարկի բոլոր հնարավոր քայլերն ապօրինաբար ձերբակալված ԼՂ ներկայացուցիչների իրավունքները միջազգային, այդ թվում՝ դատական ատյաններում պաշտպանելու համար։
Նաև կոչ ենք անում միջազգային գործընկերներին հետամուտ լինել մինչ օրս Ադրբեջանին ուղղված բոլոր՝ ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության վերաբերյալ իրենց ուղերձներին և խնդիրը հասցեագրել թե´ Ադրբեջանի հետ երկկողմ հարաբերությունների տիրույթում, թե´ տարբեր միջազգային ատյաններում»,-ասվում է հայտարարությունում։

Ереван подтвердил задержание Азербайджаном бывших президентов Арцаха
МИД Армении выступил с заявлением, строго осудив задержание Азербайджаном бывших президентов Республики Арцах Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, а также главы парламента Давида Ишханяна.
«Строго осуждаем задержания Азербайджаном лидеров Нагорного Карабаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, Давида Ишханяна, Рубена Варданяна и других. Несмотря на диалог с представителями Нагорного Карабаха, заявления высокопоставленных чиновников Азербайджана относительно уважения и защиты прав армян, готовности не препятствовать их возвращению в Нагорный Карабах, установления мира в регионе, правоохранительные органы Азербайджана продолжают произвольные аресты», – заявили в МИД Армении.
В ведомстве отметили, что 28 сентября Армения обратилась в Международный суд ООН с просьбой применить временную меру, согласно международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, требуя от Азербайджана воздерживаться от карательных действий против нынешнего или бывшего руководства или военных Нагорного Карабаха.
В МИД подчеркнули, что Армения предпримет все возможные шаги для защиты прав незаконно арестованных представителей Нагорного Карабаха, в том числе в международных судах.