Թուրքիան պատրաստ է զարգացնել հարաբերությունները, եթե ՀՀ-ն կատարի «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման վերաբերյալ իր խոստումը. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան Հայաստանից ակնկալում է բանականության և իրականության վրա հիմնված քաղաքականություն, որն ուղղված կլինի խաղաղությանը, անվտանգությանն ու բարգավաճմանը:
Ինչպես հայտարարել է Էրդողանը կառավարության նիստից հետո ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում, Թուրքիան «պատրաստ է քայլ առ քայլ զարգացնել հարաբերությունները, եթե Հայաստանը կատարի «Զանգեզուրի միջանցքի» (չակերտները՝ Tert.am-ի) բացման վերաբերյալ իր խոստումները» (չակերտները՝ Tert.am-ի):
Նա նաև կոչ է արել Իրանին «մասնակցել այդ պատմական նախագծին («Զանգեզուրի միջանցքի» բացմանը - խմբ.), որը ճանապարհ կբացի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման քաղաքական և տնտեսական քայլերի համար»:

Турция готова развивать отношения с РА, если она будет выполнять свои обещания, особенно по части открытия «Зангезурского коридора» – Эрдоган
Турция готова развивать отношения с Арменией при условии открытия т.н. «Зангезурского коридора». Об этом заявил в Анкаре президент этой страны Реджеп Эрдоган, сообщают местные СМИ.
«Я хотел бы еще раз подчеркнуть, что мы готовы шаг за шагом развивать наши отношения с руководством Армении, если оно будет выполнять свои обещания, особенно по части открытия «Зангезурского коридора»», – заявил он.
В то же время Эрдоган подчеркнул, что открытие «коридора» – это первое, что он хотел бы подчеркнуть. Какие еще шаги ожидает Анкара, он не указал.