Իրաքում և Սիրիայում ԱՄՆ ռազմաբազաները հարձակման են ենթարկվել ԱՄՆ պետքարտուղարի այցից հետո
Իրաքում շիա խմբավորումներն անօդաչու թռչող սարքերի օգնությամբ գրոհել են Իրաքի արևմուտքում գտնվող «Այն ալ Ասադ» և Սիրիա-Իրաք-Հորդանանի սահմանին գտնվող «Էթ Թանֆ» ամերիկյան ռազմակայանները: Այս մասին իրաքյան Shafaq news լրատվական գործակալությանը հայտնել է աղբյուրը:
«Անցած գիշեր և այսօր լուսադեմին երկու անօդաչու թռչող սարք է հարձակվել Անբար նահանգում գտնվող «Այն ալ Ասադ» ռազմակայանի վրա։ Երկու ԱԹՍ-ներն էլ խոցվել են զինված ուժերի կողմից»,-ասել է աղբյուրը։
Նա հավելել է, որ երրորդ անօդաչուն թիրախավորել է Սիրիայի տարածքում` Իրաքի հետ սահմանի մոտ գտնվող «Էթ-Թանֆ» ռազմակայանի շրջակայքը, բայց նույնպես խոցվել է:
Հարձակումն իրականացվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ Իրաք կատարած այցից հետո. Բլինքենը նախազգուշացրել էր տարածաշրջանային ուժերին` չօգտագործել Գազայի հատվածում ստեղծված իրավիճակը տարածաշրջանում ամերիկյան շահերին վնաս հասցնելու համար և Իրաքից պահանջել էր ապահովել ամերիկյան ռազմական ներկայության կայանների պաշտպանությունը:

Базы США в Ираке и Сирии подверглись атаке после визита госсекретаря США - СМИ
Шиитские группировки в Ираке предприняли попытки атаковать с помощью беспилотников американские военные базы «Айн аль-Асад» на западе Ирака и «Эт-Танф» на сирийско-иракско-иорданской границе. Об этом сообщил источник иракскому информационному агентству «Shafaq news».
«2 беспилотника атаковали военную базу «Айн аль-Асад» в провинции Анбар прошлой ночью и сегодня на рассвете. Оба беспилотника были сбиты вооруженными силами», – сказал источник.
Он добавил, что третий беспилотник нацелился на окрестности военной базы «Эт-Танф», расположенной на территории Сирии вблизи границы с Ираком, но тоже был сбит.
Атака была предпринята после визита в Ирак госсекретаря США Энтони Блинкена, который предостерег региональные силы от использования ситуации в секторе Газа для нанесения ущерба американским интересам в регионе и потребовал от Ирака обеспечить защиту баз с американским военным присутствием.