Լիբանանը հայտնում է իսրայելական հրետակոծության պատճառով հսկայական կորուստների մասին
Իսրայելի կողմից արգելված սպիտակ ֆոսֆորի օգտագործմամբ Լիբանանի տարածքի հրետակոծումը բացասաբար է անդրադառնում երկրի տնտեսության վրա, RIA Novosti-ին ասել է Լիբանանի գյուղատնտեսության նախարար Աբաս ալ-Հաջ Հասանը՝ հավելելով, որ երկիրը հսկայական կորուստներ է կրում։
«Հոկտեմբերի 8-ից մինչև օրս Իսրայելը գազանաբար հարձակումներ է իրականացնում լիբանանյան տարածքի վրա՝ օգտագործելով միջազգայնորեն արգելված սպիտակ ֆոսֆոր, որն ուղղակիորեն ազդում է Լիբանանի տնտեսության վրա... Կորուստները հսկայական են»,-ասել է ալ-Հաջ Հասանը։
Լիբանանցի նախարարը նաև նշել է, որ իսրայելական հրետակոծության հետևանքով երկիրը հարյուրավոր հեկտարներ բերրի հողեր է կորցրել։
«Հարավային Լիբանանի, ինչպես նաև Գազայի հատվածի դեմ Իսրայելի պատերազմն ու ագրեսիան ուղղակի հետևանքներ ունեն, և դրանց հետևանքներն արդեն սկսել են ի հայտ գալ... հարյուրավոր հեկտարների բերրի հողերի այրմամբ»,-ավելացրել է ալ-Հաջ Հասանը:

В Ливане заявили о колоссальных убытках из-за израильских обстрелов
Обстрелы Израилем территории Ливана с использованием запрещенного белого фосфора негативно сказываются на экономике страны, рассказал РИА «Новости» министр сельского хозяйства Ливана Аббас аль-Хадж Хасан, добавив, что страна несёт колоссальные убытки.
«С 8 октября по настоящее время Израиль наносит зверские удары по ливанской территории с применением запрещенного на международном уровне белого фосфора, что оказывает непосредственное воздействие на ливанскую экономику… Убытки колоссальные!» – сказал аль-Хадж Хасан.
Ливанский министр также отметил, что в результате израильских обстрелов, страна потеряла сотни гектаров плодородных земель.
«Война и агрессия Израиля против Южного Ливана, как и против сектора Газа, имеет прямые последствия, и их последствия уже начали проявляться... путём сжигания сотен гектаров плодородных земель», – добавил аль-Хадж Хасан.