Իրանը պատրաստվում է Մի-28, Սու-35 և Յակ-130 գնել ՌԴ-ից
Իրանը հաստատել է Ռուսաստանից Մի-28, Սու-35 և Յակ-130 գնելու ծրագրերը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Tasnim»-ը, այդ մասին լրագրողներին ասել է Իրանի պաշտպանության փոխնախարար, գեներալ Սեյեդ Մեհդի Ֆարհին։
Նրա խոսքով՝ ռուսական արտադրության Սու-35 կործանիչներ, Մի-28 հարվածային ուղղաթիռներ և Յակ-130 ուսումնամարզական ինքնաթիռներ մատակարարելու վերաբերյալ պայմանավորվածության կնքման նախապատրաստությունն ավարտվել է:
Ֆարհին նշել է, որ այդ ինքնաթիռներն ու ուղղաթիռները միանշանակ Իրանի տրամադրության տակ կլինեն, և այժմ համապատասխան գործընթացներ են ընթանում:
Գեներալը հավելել է՝ Իրանը ռազմական ուղղաթիռների ամենահզոր նավատորմն ունի տարածաշրջանում, մինչդեռ վերջին տասնամյակների ընթացքում ոչ մի նոր կործանիչ ձեռք չի բերել` բացառությամբ մի քանի ռուսական Միգ-29-ի, որոնք գնել է դեռ 1990-ականներին:
Ավելի վաղ Իրանն ու Ռուսաստանը առևտրատնտեսական, էներգետիկ և ռազմական համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված խոշոր համաձայնագրեր էին ստորագրել։

Иран подтвердил планы закупить у России Ми-28, Су-35 и Як-130
Иран подтвердил планы закупить у России Ми-28, Су-35 и Як-130. Об этом замминистра обороны Ирана, генерал Сейед Мехди Фархи заявил журналистам, передает «Tasnim».
По его словам, завершена подготовка к заключению договоренности о поставке в Иран истребителей Су-35, ударных вертолетов Ми-28 и учебно-тренировочных самолетов Як-130 российского производства.
Как отметил Фархи, эти самолеты и вертолеты определенно будут в распоряжении Ирана, и в настоящее время идут соответствующие процессы.
По словам генерала, Иран располагает самым мощным по количеству парком военных вертолетов в регионе. Между тем, за последние десятилетия Тегеран не приобрел ни одного нового истребителя, за исключением нескольких российских МиГ-29, которые он закупил еще в 1990-ых.
Ранее Иран и Россия подписали крупные соглашения, направленные на укрепление торгово-экономического, энергетического и военного сотрудничества.