Պուտինն ասել է` որն էր Արևմուտքի ծրագիրը ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո
Արևմուտքն ուզում էր քանդել Ռուսաստանը` այն մասերի բաժանելով, իրեն ենթարկեցնելով և նրա ռեսուրսներն օգտագործելով։ Այս մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքով հեռարձակվող «Մոսկվա։ Կրեմլ։ Պուտին» հաղորդման ընթացքում։ Լրագրող Պավել Զարուբինիը տեսանյութը հրապարակել է Telegram-յան ալիքում։
ՌԴ նախագահը խոստովանել է, որ 2000-ականներին ինքը կարծում էր, որ ամբողջ աշխարհը հասկանում էր, որ Ռուսաստանն այլ է դարձել, իսկ իրականում Արևմուտքն ուզում էր քանդել Ռուսաստանը ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո։ Պուտինի խոսքով՝ նման մեծ երկիր բավական մեծ բնակչությամբ Արևմուտքին պետք չէր։
«Ինչպես առաջարկում էր ամերիկյան հայտնի քաղաքական գործիչ (Զբիգնև) Բժեզինսկին, ավելի լավ է այն 5 մասի բաժանել և այդ առանձին մասերը ենթարկեցնել քեզ ու օգտագործել ռեսուրսները։ Սակայն, հիմա պարզ է, որ առանձին վերցրած նրանք այդ կշիռը, այդ ձայնը չեն ունենա և իրենց ազգային շահերը չեն պաշտպանին այնպես, ինչպես դա անում է միասնական ռուսական պետությունը։ Միայն ավելի ուշ ես հասկացա դա։ Նախնական մոտեցումը բավական միամիտ էր»,-ասել է Պուտինը։
Տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ արդյունքները ներկայացնելիս՝ նախագահը պատասխանել էր այն հարցին, թե ինչ կասեր ինքը 2000–ական թվակաների Պուտինին, եթե նման հնարավորություն լիներ։ Պուտինի խոսքով՝ կզգուշացներ նրան Արևմուտքի նկատմամբ ավելորդ միամտություն և վստահություն չտածել։

Путин рассказал о планах Запада после распада СССР
Президент РФ Владимир Путин заявил, что Запад хотел развалить Россию, разделив ее на части, подчинив себе и используя ее ресурсы. Об этом он рассказал в интервью журналисту программы «Москва. Кремль. Путин» на «России 1» Павлу Зарубину, видео опубликовано в его «Telegram»-канале.
В нулевые, признался глава российского государства, он полагал, что весь мир понимал, что Россия стала другой, а на самом деле Запад хотел развалить Россию после распада СССР. По словам Путина, такая большая страна, с достаточно большим населением Западу была не нужна.
«Лучше ее, как предлагал известный политический деятель в США (Збигнев) Бжезинский, разделить на пять частей, и вот эти части отдельно подчинить себе и использовать ресурсы. Но, исходя из того, что все по отдельности не будет иметь самостоятельного веса, самостоятельного голоса и не будет отстаивать свои национальные интересы так, как это делает единое Российское государство. Только позднее ко мне пришло это осознание. И первоначальный подход был достаточно наивным», – сказал Путин.
Подводя итоги года на большой пресс-конференции, совмещенной с прямой линией, президент РФ ответил, в частности, на вопрос, от чего бы он предостерег самого себя образца 2000 года, если бы была такая возможность. По словам Путина, он предупредил бы себя от избыточной наивности и доверчивости в отношении Запада.