Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռնողական» կադրային ջարդը շարունակվո՞ւմ է
Կրկին լուրեր են շրջանառվում այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանը հերթական աղմկահարույց պաշտոնանկությունն է նախաձեռնելու։ Աշխատանքից հեռացվելու է ՀՀ նախագահի նստավայրի հավաքարարը, ով դավադրության մեջ է կասկածվում։
Ասում են, թե տիկին Վարդուշը (դե՛, հավաքարարը, էլի) դեռ Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակներից է ավլել Բաղրամյան 26–ի բակը, և ամեն անգամ, երբ Սերժ Սարգսյանը նախագահի կարգավիճակով մտնելիս է եղել շենք, նախկին իշխանության հլու կամակատարն ավելը ձեռքից վայր չի գցել ու մի տեսակ ֆշշացրել է նրա հետևից, ինչն էլ մտածելու տեղիք է տվել ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի շուրջը հավաքված աչալուրջ երիտասարդներին, և ահա լուծումը գտնվել է։ Վարդուշը, ըստ լուրերի, ներկա աշխատանքից հեռացվելուց հետո ավլելու է Տիգրան Սարգսյանի ընդունարանը։
Իշխանամերձ վերլուծաբանները նման փոխատեղումը բացատրում են նրանով, որ Վարդուշին վարչապետի մոտ ուղարկելով՝ նախագահի աշխատակազմը հնարավորություն է ստանում պատանդի կարգավիճակում պահել հավաքարարին, որպեսզի նա խաղեր չտա ու «ստեղ–ընդեղ» ավելը աջուձախ չանի։ Բացի այդ՝ Վարդուշի տեղափոխմամբ ներքին հակակշիռներ կստեղծվեն, ու հնարավոր կլինի  վերահսկողության տակ պահել «տիրացուին»։
«Սա Գյուլի Հայաստան այցելությանը համարժեք PR–քայլ է»,– դեմքի «ֆուտբոլային» արտահայտությամբ նկատում են պալատական սազանդարները։
Անկեղծ ասած՝ իշխանամերձների նման մեկնաբանությունները պարզապես ծիծաղ են առաջացնում, բայց նրանք խորհուրդ են տալիս լուրջ մոտենալ այս ամենին, մանավանդ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Վարդուշի պաշտոնանկության մասին լուրերը սկսեցին ակտիվանալ Նիկոլյայի (դե՛, Սարկոզիի, էլի) հայաստանյան այցից հետո, ինչը վկայում է այն մասին, որ աշխարհաքաղաքական կենտրոններն առնվազն դեմ չեն մեզանում տեղի ունեցող վերադասավորումներին։ Ասել է թե՝ Սերժը 2 հատ «քարտ բլանշ», 4 հատ «գրին քարտ» և  3 հատ «դաբրո» ունի։
Նկատենք, որ առայժմ պաշտոնական հաղորդում չկա Վարդուշի հեռացման մասին, ու բոլոր իշխանությունների օրոք նախագահական նստավայրը ավլած տիկինը քաղաքական անատոմիկի գործառույթ կատարող «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը  դեռ հարցազրույց չի տվել, բայց րոպե առ րոպե սպասվում է, որ շրջադարձային այդ իրադարձությունը տեղի կունենա և «տելեվիզորի մեջի տղեն» եթերային խոստովանահոր իր դերը կկատարի։
Եթե տարածվող լուրերը համապատասխանում են իրականությանը, ապա կարելի է պատկերացնել, թե ինչպիսի հոդվածներ կներկայացնեն «ազատ, բայց սերժատու» կայքերն ու թերթերը, երբ ՀՀԿ խորհրդի ձևական նիստից հետո Հայաստանի մայրաքաղաքը, գյուղերն ու ավանները լցվեն Վարդուշի հրաժարականի, տեղափոխման և թիմի անդամ մնալու լուրերով։
«Վարդուշի վերջը», «Սերժ Սարգսյանը բյուրեղացնում է իշխանական բուրգը», «Սարգսյանը հանեց իր «մուռը» Քոչարյանից», «Սարգսյանի պատասխանը Քոչարյանի հարցազրույցին», «Դե ֆշշացնելը դու հիմի տես», «Նախագահականի թիմը կոտրած տաշտակի առջև կանգնեցրեց ռեակցիոն հավաքարարին», «Սարգսյանը ՌԴ «դաբրոյով» անցել է հարձակման և շռնդալից հաղթանակներ է տանում». սրանք այն վերնագրեր են, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, կզարդարեն նույն մարդու գրած, բայց իշխանական տարբեր ԶԼՄ–ներում տպած հոդվածները։
Չեմ կասկածում, որ «փորձագետները» և վարձու գրչակները կշտապեն վերլուծություններ ներկայացնել այն մասին, թե Սերժ Սարգսյանը հերթական ներիշխանական հաղթանակը տարավ, ու նրան այլևս ոչինչ չի խանգարում վերարտադրվելու համար։ Իշխանական քարոզչության կոդերին համահունչ և Սերժ Սարգսյանի սրտի ուզած ձևով զուգահեռաբար հանդես կգան խիստ ընդդիմադիր կոնգրեսական Զոյա Թադևոսյանը և ոչ պակաս ընդդիմադիր պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը։
«Մի Վարդուշի խնդիրն էր, որը նախագահը չէր կարողանում լուծել շուրջ երեք տարի, բայց Տեր–Պետրոսյանի՝ հերթական ընտրություններին պատրաստվելու հայտարարությունը հաշվի առնելով, ինչպես նաև Պուտինին մոտիկից տեսնելուց հետո նախագահն այլևս իր ձեռքն է վերցնում պետական կառավարման ղեկը։ Վարդուշը կանգնեցվեց կոտրած ավելի, կամ տիգրանական լեզվով ասած՝ կոտրած տաշտակի առջև, իսկ դրանից հետո կարելի է արդեն մտածել նույնիսկ ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման մասին ու հետողորմյա չանել Դոմինգոյի այցի հետևանքները»,– ենթադրաբար կգրեն «փորձագետները» և կշտապեն իրենց այս մտքերը տարատեսակ մամուլի ակումբներում բարձրաձայնել։
Դե ինչ, սպասենք նոր պաշտոնանկությունների ու չշտապենք քնել գիշերը, քանզի իշխանությունները որոշումները կայացնում են խավարի մեջ ընկղմված՝ առաջնորդվելով «Երբ քնում է ժողովուրդը, մեյդան են գալիս «փերիները»» կարգախոսով։
Հ.Գ.։ Հետաքրքիր է, թե արդյոք տիկին Վարդուշն է՞լ է ուրիշներից տեղեկանալու իր պաշտոնանկության մասին, իսկ տեղեկանալուն պես արդյոք շտապելո՞ւ է երդվել, թե ուր էլ տեղափոխվի աշխատելու, միևնույն է, օրվա վերջում մտնելու է Բաղրամյան 26, մի հատ ավլի, հետո նոր տուն գնա։

«Инициативный» кадровый погром Сержа Саргсяна продолжается?
Снова муссируются слухи о том, что Серж Саргсян инициирует очередную громкую отставку. С должности будет снята уборщица президентской резиденции, которая подозревается в заговоре.
Говорят, что госпожа Вартуш (уборщица) подметала двор резиденции еще со времен Роберта Кочаряна, и каждый раз, когда Серж Саргсян в статусе президента заходил в здание, покорная слуга предыдущих властей встречала его с веником в руках и как-то странно «шипела» у него за спиной, что и вызвало подозрение у окружающей «гибкого» лидера РПА бдительной молодежи, и вот решение было найдено. Согласно данным СМИ, после отстранения от нынешней должности Вартуш будет подметать приемную Тиграна Саркисяна.
Приближенные к власти аналитики объясняют подобную перестановку тем, что отправляя Вартуш к премьер-министру, аппарат президента получает возможность удерживать уборщицу в заложниках, чтобы она не плела интриги и не размахивала своим веником. Кроме того, с переводом Вартуш будут созданы внутренние противовесы, что позволит держать премьера под контролем.
«Это PR-ход равноценный визиту Гюля в Армению», – с «футбольным» выражением лица замечают придворные сазандары.
Искренне говоря, подобные комментарии приближенных к власти людей просто вызывают смех, но они советуют относиться ко всему этому серьезно, тем более, учитывая то обстоятельство, что слухи об отставке Вартуш начали активизироваться после визита Николя Саркози в Армению, что свидетельствует о том, что геополитические центры, по меньшей мере, не против происходящих у нас перестановок. Иначе говоря, у Сержа есть 2 «карт-бланша», 4 «гринкарты» и 3 «добро».
Заметим, что официального сообщения об отставке Вартуш пока не поступало, и подметавшая президентскую резиденцию во времена всех властей уборщица еще не дала интервью выполняющей функцию политического анатома телекомпании «Армньюз», но с минуты на минуту ожидается, что это переломное событие произойдет и «парень из телевизора » исполнит свою роль эфирного исповедника.
Если информация об отставке соответствуют действительности, то можно представить, какие статьи опубликуют «свободные, но подсержевские» сайты и газеты, когда после формального заседания Совета РПА столица Армении, города и села будут наводнены новостями об отставке Вартуш, ее переводе и сохранении членства партии.
«Конец Вартуш», «Серж Саргсян кристаллизует пирамиду власти», «Саргсян отомстил Кочаряну», «Ответ Саргсяна на интервью Кочаряна», «Президентская команда оставила реакционную уборщицу у разбитого корыта», «Получив от России “добро” Саргсян перешел в наступление и одерживает сокрушительную победы» – вот неполный перечень тех заголовков, которые, по всей вероятности, украсят написанные одним и тем же человеком, но опубликованные в различных властных СМИ статьи.
Не сомневаюсь, что «эксперты» и наемные писаки поспешат представить аналитику о том, что Серж Саргсян одержал очередную внутривластную победу, и ему уже ничего не мешает для воспроизводства своей власти. В соответствии с кодами властной пропаганды и в лестном для Саргсяна духе параллельно выступят крайне оппозиционный конгрессовский депутат Зоя Тадевосян и не менее оппозиционный депутат Лариса Алавердян.
«Лишь проблему Вартуш президент не мог решить почти три года, но учитывая заявление Тер-Петросяна о подготовке к очередным выборам, а также после того, как Саргсян увидел Путина сблизи, президент берет бразды правления государством в свои руки. Вартуш оказалась у разбитого совка или, говоря языком Тиграна Саркисяна, у разбитого корыта, а после этого можно уже думать даже о проведении свободных и справедливых выборах и не переигрывать результаты визита Доминго», – предположительно напишут «эксперты» и поспешат высказать эти свои мысли в различных пресс-клубах.
Ну что ж, подождем новых отставок и будем бодрствовать ночью, поскольку власти принимают решения под покровом темноты, руководствуясь лозунгом «Когда спит народ, на арену выходят “ночные феи”».
P.S. Интересно, неужели госпожа Вартуш узнает о своей отставке от других, а узнав, поклянется ли, что куда бы ее ни перевели работать, всё равно в конце дня забежит в президентский дворец, подметет и лишь потом пойдет домой?