Համաշխարհային կենտրոնները գիտեն Հայաստանի դեմ ռազմական գործողության դիմելու Ադրբեջանի պլանների մասին. Ստեփան Դանիելյան (տեսանյութ)
Երբ խոշոր համաշխարհային կենտրոնները, այդ թվում ամերիկացի եւ եվրոպացի պաշտոնյաները, Ադրբեջանին նախազգուշացնում են Հայաստանի դեմ ռազմական գործողությունների չդիմելու մասին, նրանք նկատի ունեն Սյունիքը, եւ նրանք գիտեն, որ այդ գործողությունները լինելու են։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է «Մայր Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքի անդամ, քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
Նրա խոսքով, երբ Իրանը պարբերաբար հայտարարում է, որ դա իր համար անընդունելի է, դա եւս վկայում է այն մասին, որ նման պլաններ կան։ Նա ավելացրել է, որ Իրանը դեմ է, որովհետեւ հետագայում Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի պլանների իրականացումը կարող է սպառնալ իսլամական հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը՝ այնտեղ ապրող ադրբեջանցիների հավանական ապստամբության տեսքով։
«Ադրբեջանը ցանկանում է ճանապարհ բացել դեպի Թուրքիա, որը ռազմական նշանակություն կունենա Ռուսաստանի եւ Իրանի հետ հետագա խնդիրների դեպքում։ Բաքուն շտապում է։ Իսկ առայժմ հենց Իրանի դիրքորոշման շնորհիվ է, որ Ադրբեջանը չի հայտնվել Սյունիքում։ Եթե իրավիճակն Իրանի համար այնպիսին լինի, որ չկարողանա լրացուցիչ հակամարտության մեջ մտնել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ, ապա դա ազդանշան կդառնա Սյունիքի վրա հարձակման համար»,-ընդգծել է Դանիելյանը։ Նրա գնահատմամբ՝ Սյունիքի եւ ամբողջ Հայաստանի ճակատագիրը կախված է արտաքին աշխարհաքաղաքական գործընթացներից։
Խոսակցություններն այսպես կոչված անկլավների մասին նա անվանել է առաջին քայլերը Բաքվի եւ Անկարայի պլանների իրականացման ճանապարհին։
Փորձագետը վստահ է, որ ոչ մի խաղաղության պայմանագրի մասին խոսք չկա. Հայաստանի իշխանությունները խաբում են բնակչությանը, եւ Փաշինյանն ավելի վաղ խոսել է այն մասին, ինչն այսօր գտնվում է օրակարգում։
«Նա, մասնավորապես, բարձրացրել է այն հարցը, թե ինչպես է Ադրբեջանն ապահովելու կապն անկլավների հետ։ Ադրբեջանի նախագահը դրան պատասխանել է՝ հայտարարելով, որ ադրբեջանցիները պետք է վերահսկեն նաեւ դեպի դրանք տանող ճանապարհները։ Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանը զորքեր կմտցնի Հայաստանի տարածք»,- նշել է ընդդիմադիր գործիչը։
Դանիելյանը կրկնել է, որ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի իրական նպատակը ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղն էր, այլ Սյունիքը, եւ այդ պլաններից նրանք երբեք չեն հրաժարվի։ Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանն առաջին փուլում կցանկանա Հայաստանի տարածք մտցնել իր զորքերը այսպես կոչված անկլավները վերցնելու անվան տակ եւ կսպասի միջազգային արձագանքին, իսկ հաջորդ փուլում կպլանավորի անմիջապես Սյունիքի վրա հարձակումը։
Նա պատահական չի համարել այն, որ այսպես կոչված խաղաղության համաձայնագրի տեքստից հանվել է սահմանազատման եւ սահմանագծման կետը, քանի որ Բաքուն նախապես ցանկանում է Հայաստանից հասնել Լեռնային Ղարաբաղի՝ որպես Ադրբեջանի մասի փաստացի ճանաչման, որպեսզի չենթարկվի միջազգային հանրության ճնշմանը եւ փակի դեռեւս չփակված հարցը։
«Դրանից հետո Ադրբեջանը կանցնի հաջորդ փուլին։ Հայաստանի իշխանություններն, իրենց հերթին, միայն ժամանակ են ձգում, իսկ նրանց գործողությունները ենթարկված չեն որեւէ մշակված քաղաքական ռազմավարության։ Մենք գործ ունենք պատահական մարդկանց հետ, որոնք մեզ հասցրին ներկա վիճակին, իսկ այժմ վախերի ներգործության տակ փորձում են այսրոպեական լուծում գտնել՝ փախչելով կա՛մ Ռուսաստան, կա՛մ Արեւմուտք»,-նշել է քաղաքագետը։

Мировые центры знают о планах Азербайджана прибегнуть к военной операции против Армении – Степан Даниелян (видео)
Когда крупные мировые центры, в том числе американские и европейские чиновники, предупреждают Азербайджан не прибегать к военным действиям против Армении, они имеют в виду Сюник, и они знают, что эти действия будут. Об этом в беседе с «News.am» заявил член оппозиционного блока «Мать Армения», политолог Степан Даниелян.
По его словам, когда Иран периодически заявляет, что для него это неприемлемо, и это также говорит о том, что такие планы есть. Он добавил, что Иран резко выступает против, потому что в дальнейшем реализация планов Турции и Азербайджана может угрожать территориальной целостности Исламской Республики в виде вероятного восстания азербайджанцев, проживающих там.
«Азербайджан хочет открыть дорогу в Турцию, которая будет иметь военное значение на случай будущих проблем с Россией и Ираном. Баку спешит. Пока же именно благодаря позиции Ирана Азербайджан не напал на Сюник. При этом если ситуация для Ирана будет такой, что он не сможет вступить в дополнительный конфликт с Турцией и Азербайджаном, то это станет сигналом к нападению на Сюник», – подчеркнул Даниелян. По его оценке, будущее Сюника и всей Армении зависит от нынешних геополитических процессов.
Разговоры о так называемых анклавах он назвал первыми шагами на пути к реализации планов Баку и Анкары.
Эксперт выразил убеждение, что ни о каком мирном договоре речь не идет, власти Армении врут населению, и премьер-министр ранее говорил о том, что сегодня находится в повестке.
«Он, в частности, поднимал вопрос того, как Азербайджан будет обеспечивать связь с анклавами. Президент Азербайджана на это ответил, заявив, что азербайджанцы должны контролировать также дороги к ним. Это означает, что Азербайджан введет войска на территорию Армении», – отметил оппозиционер.
Даниелян повторил, что реальной целью Турции и Азербайджана был не Нагорный Карабах, а Сюник, и от этих планов они никогда не откажутся. По его мнению, Азербайджан на первом этапе захочет ввести на территорию Армении свои войска под видом взятия так называемых анклавов и ждать международной реакции, а на следующем будет планировать нападение непосредственно на Сюник.
Он назвал неслучайным то, что из текста так называемого мирного договора снят пункт о делимитации и демаркации границ, так как Баку предварительно хочет добиться от Армении документального признания Нагорного Карабаха частью Азербайджана, чтобы не подвергаться давлению со стороны международного сообщества и закрыть еще не закрытый вопрос.
«После этого Азербайджан перейдет к следующему этапу. Власти Армении, в свою очередь, лишь тянут время, а их действия не подчинены какой-либо разработанной политической стратегии. Мы имеем дело со случайными людьми, которые довели нас до нынешней ситуации, а сейчас под воздействием страхов пытаются найти сиюминутные решения, бегая то в Россию, то на Запад», – заключил политолог.