Հայտնի է Հունաստանում արտահերթ ընտրությունների անցկացման ժամկետը
Հունաստանի հիմնական քաղաքական կուսակցությունները երկուշաբթի լույս գիշեր համաձայնության են եկել 2012թ. փետրվարի 19–ին արտահերթ ընտրություններ անցակացնել։ Այս մասին հայտնել է «Ռոյթերս» գործակալությունը՝ հղում անելով երկրի ֆինանսների նախարարության հայտարարությանը։
Փետրվարին ընտրությունների անցկացման մասին որոշումը ընդունվել է Հունաստանի ֆինանսների նախարար Եվանգելոս Վենիզելոսի և իր տեղակալի ու ընդդիմության ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ։ Կողմերը նաև քննարկել են նոր կառավարության ձևավորման ժամկետների շրջանակը։
Հիշեցնենք՝ կիրակի հայտնի է դարձել, որ երկրի վարչապետ Գեորգիոս Պապանդրեուն հրաժարական կտա, իսկ քաղաքական ուժերը կձևավորեն կոալիցիոն կառավարություն։
Մինչև 2012թ. փետրվարի ընտրությունները Հունաստանի նոր կառավարությունը բավական ժամանակ կունենա, որպեսզի ավարտի պարտատոմսերի փոխանակումը և կրճատի երկրի պետական պարտքը։

Назначена дата досрочных выборов в Греции
Внеочередные парламентские выборы в Греции пройдут 19 февраля 2012 года. Решение о проведении выборов в феврале было принято на встрече министра финансов Греции Евангелоса Венизелоса и его заместителя с представителями оппозиции.
Как сообщает «РИА Новости» со ссылкой на заявление министерства финансов страны, стороны также обсудили временные рамки создания нового правительства.
Напомним, премьер-министр Йоргос Папандреу заявил, что готов уйти в отставку, если будет сформировано коалиционное правительство. Новый кабинет сформируют левоцентристское движение ПАСОК и правоцентристская партия "Новая Демократия".
Как передаёт, на пост премьера в будущем коалиционном правительстве Греции может рассчитывать один из трех кандидатов, их имена уже названы: это два бывших и один действующий представители Афин в ЕС.