Ֆրանսիայի ԱԳՆ. «Իրանի հակամարտությունում ռազմական միջամտությունը կապակայունացնի Մերձավոր Արևելքը»
Ինչպես փոխանցում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ալեն Ժյուպեն կիրակի հայտարարել է, որ ռազմական միջամտությունը Իրանի և Արևմուտքի հակամարտությանը կարող է ամբողջովին ապակայունացնել ողջ Մերձավոր Արևելքը։
–Ռազմական միջամտության փոխարեն Ֆրանսիան պատժամիջոցների կոշտացման կողմնակից է,–«Եվրոպա 1» ռադիոկայանի եթերից հայտարարել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարը։
«Մենք առաջվա պես կարող ենք կոշտացնել պատժամիջոցները, որպեսզի ճնշում գործադրենք Իրանի վրա, և մենք մտադիր ենք գնալ այդ ճանապարհով, քանի որ ռազմական միջամտությունը կարող է ամբողջովին ապակայունացնել տարածաշրջանը»,–հավելել է Ժյուպեն։
ԱՄՆ–ի և Ֆրանսիայի ղեկավարները նախորդ շաբաթ հայտարարել էին, թե կշարունակեն ճնշումներ կիրառել Իրանի նկատմամբ, որպեսզի վերջինս կատարի իր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ միջազգային պարտավորությունները։

Применение силы по отношению к Ирану приведет к «дестабилизации» - МИД Франции
Проведение военных операций против Ирана, который, предположительно, ведет разработку своей ядерной программы, приведет к «повсеместной дестабилизации» ситуации в регионе, сказал министр иностранных дел Франции Ален Жюппе. Вместо этого Франция планирует ужесточить санкции по отношению к Ирану, добавил он.
«Мы можем продолжать ужесточать их для того, чтобы воздействовать на Иран, и мы пойдем по этому пути, потому что военная интервенция может привести к «повсеместной дестабилизации» ситуации в регионе», – сказал Жюппе в интервью радио «Europe 1».
«Мы должны сделать все, чтобы избежать непоправимого», – добавил он.
На прошлой неделе президент Франции Никола Саркози подверг резкой критике, как он назвал, «навязчивое желание» Ирана создать ядерное оружие. Саркози добавил, что если Израиль подвергнется угрозе, Франция не будет бездействовать, передает  «Reuters».