Բավական է սեպտեմբերի 1-ը մոտենա, և տեղի կունենա հանրային կոնսոլիդացիա․ Մանուկ Սուքիասյան (տեսանյութ)
Թե՛ քաղաքապետի ընտրության ժամանակ, թե՛ կարմիր կետագծերի քվեարկության ժամանակ, «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը չկարողացավ ստանալ այն մինիմալ ձայները, որ կարողանար այդ որոշումները ընդունել, բայց տրանսպորտի թանկացման հարցում, կարողացան քվորում ապահովել։ Այս մասին Alpha News-ի ուղիղ եթերում ասաց Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանը։
«Այն սկանդալների արդյունքում, որոնք հերթականությամբ հայտնվում են արենայում և ի ցույց են դրել, թե ՔՊ-ն ինչ սև գումարներ է ծախսել քարոզարշավի վրա, իրենք ստացան այնքան ձայներ, որ չկարողացան ձևավորել քաղաքային իշխանություն։ Եվ միայն իրենց հայտնի մեթոդներով՝ թե՛ քաղաքապետի ընտրության ժամանակ, թե կարմիր կետագծերի քվեարկության ժամանակ, նրանք կարողացան ստանալ այդ մինիմալ ձայները, որ կարողանան իրենց որոշումները ընդունել։
Իսկ ահա տրանսպորտի թանկացման նախագծի քվեարկության ժամանակ ավագանու ընդդիմադիր երկու անդամ, ֆորմալ առումով իբրև դեմ են քվեարկել, բայց դրանով նրանք ապահովել են քվորում։ Արդյունքում, այս խայտառակ օրինագիծը ընդունվել է, բայց մինչև սեպտեմբեր կա ժամանակ, և կարծում եմ՝ երբ հանրությունը զգա, որ մոտենում են այդ սակագնով երթևեկու օրերը, համարժեք արձագանք կտան։ Այդ ժամանակ «Մայր Հայաստանը» լինելու է պայքարի առաջնագծում»,-ասաց Սուքիասյանը։
Խմբակցության ղեկավարը վստահ է՝ բավական է սեպտեմբերի 1-ը մոտենա, և տեղի կունենա հանրային կոնսոլիդացիա։
«Երբ դեկտեմբերի 26-ին պետք է տեղի ունենար նիստ, մենք հանրային իրազեկում արեցինք և մարդկանց հրավիրեցինք գալ քաղաքապետարանի մոտ։ Ցավոք, շատ քչերը արձագանքեցին, բայց երբ որոշումը մտավ ուժի մեջ, սոցցանցերում անասելի ցասում էր տեղի ունենում։ Բայց քանի որ որոշումը անմիջապես ուժի մեջ չի մտնում, այլ սեպտեմբերից, ապա երբ սեպտեմբերի 1-ը մոտենա, կարծում եմ, որ տեղի կունենա հանրային կոնսոլիդացիա»,-եզրափակեց Սուքիասյանը։

Как только наступит 1 сентября, произойдет общественная консолидация – Манук Сукиасян
Как во время выборов мэра, так и во время голосования вокруг красных линий «Гражданский договор» не смог набрать минимальное количество голосов, необходимых для принятия этих решений, но в вопросе подорожания транспорта они смогли обеспечить кворум. Об этом в прямом эфире «Alpha News» заявил руководитель фракции «Мать Армения» в Совете старейшин Еревана Манук Сукиасян.
«В результате этих скандалов, которые последовательно появляются на арене и показывают, какие черные деньги партия «Гражданский договор» потратила на предвыборную кампанию и какое количество голосов она получила, что не смогла сформировать городскую власть. И только при помощи общеизвестных методов, которые они использовали при избрании мэра и при голосовании о красных линиях, они смогли набрать минимальное количество голосов, необходимое для проталкивания своих решений.
А вот во время голосования по проекту повышения тарифов на общественный транспорт два оппозиционных члена Совета старейшин формально якобы проголосовали против, но тем самым обеспечили кворум. В результате этот позорный законопроект был принят. Но до сентября еще есть время, и я думаю, что когда общественность поймет, что им придется оплачивать поездку на транспорте по этим тарифам, они отреагируют адекватно. В это время фракция «Мать-Армения» будет находиться на переднем крае борьбы», – сказал Сукиасян.
Лидер фракции уверен, что как только приблизится 1 сентября, произойдет общественная консолидация.
«Когда 26 декабря должно было состояться заседание, мы проинформировали общественность и пригласили людей прийти в мэрию. Но, к сожалению, очень немногие отреагировали, однако когда решение вступило в силу, в социальных сетях начался поток ярко выраженного гнева. Но поскольку решение Совета старейшин вступает в силу не сразу, а с сентября, то по мере приближения 1 сентября, я думаю, произойдет общественная консолидация», – заключил Сукиасян.