Թուրքիայում զոհերի թիվը հասել է 22–ի
Թուրքիայի Վան գավառում նոյեմբերի 9–ի երեկոյան տեղի ունեցած հերթական ստորգետնյա հզոր ցնցումների հետևանքով, որի էպիկենտրոնը գտնվել է Էդրեմիտ քաղաքում, զոհվածների թիվը հասել է 22–ի։ Ինչպես հաղորդել է Թուրքիայի կառավարությանն առընթեր արտակարգ իրավիճակների վարչությունը, փլատակների տակից հաջողվել է փրկել 30 մարդու։
Էդրեմիտում ավերված երկու հյուրանոցների մոտ շարունակվում են փրկարարական աշխատանքները։ Փլատակների տակ կարող են էլի մարդիկ լինել, սակայն նրանց կենդանի դուրս բերելու հնարավորությունները գրեթե զրոյական են։ «Ասլան» հյուրանոցում տեղավորվել էին շինարարների խումբը, որոնք Վանում զբաղվում էին հավաքովի տների կառուցմամբ։ Ութ մարդ է զոհվել այդ խմբից հյուրանոցը փլվելու ժամանակ։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 23–ին Թուրքիայի Վան գավառում տեղի է ունեցել 7.2 մագնիտուդ ուժգնությամբ մեկ այլ հզոր երկրաշարժ, որի էպիկենտրոնը գտնվում էր Թաբանլի գյուղում։ Այդ ժամանակ զոհվածների թիվն անցել էր 600–ից։

Число жертв землетрясения в Турции возросло до 30 человек
Число погибших в результате произошедшего 9 ноября на юго-востоке Турции,  в провинции Ван, землетрясения магнитудой 5,6 возросло до 30, передает «РИА Новости».
Ранее сообщалось о 22 погибших. 30 человек были спасены из-под завалов.
Как передает «ИТАР-ТАСС» со ссылкой на  Управление по чрезвычайным ситуациям при правительстве республики,  на месте обрушения двух гостиниц в уезде Эдремит продолжаются поисково-спасательные мероприятия. Под завалами, по некоторым данным, все еще могут находиться люди, однако шансы найти живых практически минимальны, в том числе и из-за холодной погоды и снега. В отеле "Аслан" проживала группа строителей, которые в Ване занимались установкой сборных домов для нуждающихся. Восемь человек из этой группы погибли при обрушении.
Напомним, что в провинции Ван 23 октября произошло землетрясение магнитудой 7,2. Его жертвами стали более 600 человек.