Արևմտաթուրքական խրտվիլակը և բրյուսելյան հանդիպման հեռակա մասնակիցները․ ի՞նչ արժե Հայաստանը
Բրյուսելում՝ ինչպես Գրանադայում։ Ապրիլի 5–ին Հայաստանի ձևական մասնակցությամբ բանակցում էին Արևմուտքը, Թուրքիան ու Ադրբեջանը։ Բանակցում էին Հայաստանի վրա, Ռուսաստանի ու Իրանի դեմ (Արցախի թեման փակ էր, քանզի այդ հարցով հավաքվել էին 2022–ի հոկտեմբերի 6–ին Պրահայում ու մեկ տարի անց համատեղ ուժերով էթնիկ զտում իրականացրել)։
Ալիևն ու Էրդողանը չէին մասնակցում ՀՀ–ԵՄ–ԱՄՆ ձևաչափով հանդիպմանը, բայց նրանք շատ ավելի լրջորեն էին ներգրավված քննարկումների մեջ, քան Նիկոլ Փաշինյանը, ում վերապահված էր Ռուսաստանի և Իրանի դեմ թափահարվող արևմտաթուրքական խրտվիլակի դերակատարումը։
Ուրսուլա Ֆոն դեռ Լայենն ու Էնթոնի Բլինքենը բրյուսելյան հանդիպումից առաջ Ադրբեջանի հետ ճշտեցին եռակողմ հանդիպման օրակարգն ու Հայաստանի ուկրաինացման գինը։
Այդ գինը վճարելու է Հայաստանը, շահառուն լինելու է Ադրբեջանը, ատամները սրելու է Իսրայելը, օգտվելու է Թուրքիան, աշխարհաքաղաքական հարցեր է լուծելու Արևմուտքը։
Դատելով ամենից՝ Ալիևի ախորժակն այնքան անսահմանափակ է, որ նա որևէ քարտեզի չի համաձայնում ՀՀ–ի հետ սահմանազատման ու սահմանագծման համար։ Դա նշանակում է, որ Ալիևը ոչ թե Տավուշի, Սյունիքի, Արարատի, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի մարզերից է կտորներ պահանջում, այլ ամբողջ Հայաստանն է համարում ադրբեջանական։ Բոլորն այս մասին գիտեն, բայց ձև են անում, որ չգիտեն և համատեղ ուղարկում են հայ ժողովրդին դեպի «ինքնիշխան» կառափնարան։ Ամեն մեկն իր շահն է հետապնդում, ինչը բնական է, և անմեղսունակություն է ուրիշներից նեղանալն այն բանի համար, որ մեր հաշվին իրենց շահերն են հետապնդում։
Միակ մարդը, որից կրկին պետք է ոչ թե նեղանալ, այլ հաշիվ պահանջել ու վռնդել, Նիկոլ Փաշինյանն է, ով, հանուն իր անձնական շահի, աշխարհաքաղաքական բախումների զոհասեղանին է դրել Հայաստանը (դրանից առաջ Արցախն էր)։
Հ․Գ․ Շատ քննարկվեց ԵՄ–ի խոստացած 270 միլիոն եվրոյի թեման։ Մինչդեռ քննարկման առարկան ոչ թե Հայաստանի վաճառքի գինը պետք է լիներ, այլ այն, որ Հայաստանը չի վաճառվում։ Ցանկացած գնով։

Западно-турецкое чучело и заочные участники брюссельской встречи: сколько стоит Армения?
В Брюсселе – как в Гранаде. 5-го апреля, при формальном участии Армении, переговаривались Запад, Турция и Азербайджан. Переговаривались за счет Армении и против России и Ирана (тема Арцаха была закрыта, так как по этому вопросу собрались 6-го октября 2022-го в Праге, а спустя год совместными усилиями осуществили этническую чистку).
Алиев и Эрдоган не участвовали во встрече в формате РА-ЕС-США, но они были вовлечены в обсуждения серьезнее, чем Никол Пашинян, которому была отведена роль западно-турецкого пугала против России и Ирана.
Урсула фон дер Ляйен и Энтони Блинкен перед встречей в Брюсселе уточнили с Азербайджаном повестку трехсторонней встречи и цену украинизации Армении.
Эту цену заплатит Армения, бенефициаром будет Азербайджан, на старте встанет Израиль, воспользуется ситуацией Турция, а свои геополитические вопросы решит Запад.
Судя по всему, аппетит Алиева настолько безграничен, что он не соглашается ни на какую карту для делимитации и демаркации границы с РА. Это означает, что Алиев требует не части земель Тавуша, Сюника, Арарата, Гегаркуника и Вайоц Дзора, а всю Армению, которую он считает азербайджанской территорией. Все об этом знают, но делают вид, что не в курсе, и совместно отправляют армянский народ на «суверенный» эшафот. Каждый преследует свои интересы, что естественно, и как минимум невменяемо обижаться на других за то, что они отстаивают свои интересы за счет наших.
Единственный человек, на которого нужно не обижаться, а требовать с него отчета и прогнать взашей, – это Никол Пашинян, который ради своих личных интересов поставил Армению на алтарь геополитических столкновений (до этого был Арцах).
P.S. Много обсуждалась тема обещанных ЕС 270 млн евро. Между тем как предметом обсуждения должна быть не цена продажи Армении, а то, что Армения не продается. Ни за какую цену.