Վրաստանի վարչապետը խոստացել է, որ երկրում «մայդան» չի լինի
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ երկրում «մայդան» չի լինելու, և միաժամանակ «անլուրջ» քայլ է որակել Լիտվայի, Էստոնիայի և Իսլանդիայի արտգործնախարարների մասնակցությունը Թբիլիսիում ընդդիմության հանրահավաքին։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Երբ արտաքին գործերի նախարարը Վրաստանում ընդդիմության հանրահավաքին մասնակցում է առանց իր կառավարության իմացության, դա վկայում է անլրջության մասին, որը դրսևորվում է այս կառույցում, բայց դա, իհարկե, նրանց գործն է»,-ասել է Կոբախիձեն՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Վարչապետը պատասխանել է նաև ուկրաինական «մայդանի» և Թբիլիսիում վերջին շաբաթների իրադարձությունների միջև օտարերկրյա քաղաքական գործիչների անցկացրած զուգահեռների վերաբերյալ հարցին։
«Ես ուզում եմ բոլորին ասել, որ Վրաստանում ոչ ոք «մայդան» չի տեսնի»,-ասել է Կոբախիձեն:
Նա հիշեցրել է «մայդանի» հետևանքներն Ուկրաինայի համար:
«Այն ժամանակ «մայդանից» հետո ուկրաինական իշխանությունները երկու անգամ իրապես նշանակվեցին դրսից: Վերջին հաշվով նա, ով նշանակեց այս իշխանություններին, որևէ պատասխանատվություն չի կրել հետագա իրադարձությունների համար։ Մինչև 2013 թ. Ուկրաինան պետություն է եղել տարածքային ամբողջականությամբ և 200 մլրդ դոլարի տնտեսությամբ։ Այսօր Ուկրաինան ավերված է, և կրկին ոչ ոք դրա համար պատասխանատվություն չի կրում»,-ասել է Կոբախիձեն։

Премьер-министр Грузии пообещал, что майдана в стране не будет
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что майдана в стране не будет, и назвал несерьезным шагом участие министров иностранных дел Литвы, Эстонии и Исландии в митинге оппозиции в Тбилиси. Об этом сообщает «Интерфакс».
«Когда министр иностранных дел участвует в митинге оппозиции в Грузии без ведома своего правительства, это свидетельствует о несерьезности, которая проявляется в этой структуре, но это, конечно, их дело», – сказал Кобахидзе, отвечая на вопросы журналистов.
Премьер-министр также ответил на вопрос о параллелях, проведенных иностранными политиками между украинским майданом и событиями последних недель в Тбилиси.
«Я хочу сказать всем, майдана в Грузии никто не дождется», – сказал Кобахидзе.
Он напомнил о последствиях майдана для Украины.
«Тогда после Майдана дважды реально назначили со стороны украинские власти. В конечном счете, тот, кто назначал эти власти, никакой ответственности не понес за последующие события. Украина до 2013 года была государством с территориальной целостностью и экономикой в 200 миллиардов долларов. Сегодня Украина обрушена, и опять-таки за это никто не несет ответственности», – сказал Кобахидзе.