Հ. Հովհաննիսյան. «Լինելու են արտահերթ նախագահական ընտրություններ հերթական խորհրդարանական ընտրությունների տեսքով»
Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանն այսօրվա ասուլիսում ասել է, թե նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ ՀՀ նախագահն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում հանդես է գալու ոչ թե որպես «արբիտր», այլ կողմ։
Ըստ նրա՝ նախքան այս իրավիճակը երկրի նախագահին միշտ հաջողվել է գոնե ձևականորեն ավելի բարձր կանգնել խորհրդարանական ընտրություններից և դրանով իսկ փորձել հանդարտեցնել կրքերը։
–Այս ընտրությունները եզակի են լինելու և կրկնակի ռիսկայնություն են պարունակելու, որովհետև երկրի նախագահը իշխանությունն իր ձեռքում հավերժացնելու նպատակ հետապնդող կուսակցության ղեկավարն է,–նկատել է քաղաքագետը։
Մեջբերելով Գալուստ Սահակյանի խոսքերը, թե Սերժ Սարգսյանն է գլխավորելու ՀՀԿ ցուցակը՝ բանախոսը եզրակացրել է, որ Հայաստանում լինելու են արտահերթ նախագահական ընտրություններ հերթական խորհրդարանական ընտրությունների տեսքով։

В Армении пройдут внеочередные президентские выборы в виде очередных парламентских выборов - политолог
Председатель Союза политологов Армении Амаяк Ованисян на сегодняшней пресс-конференции заявил, что впервые в истории новонезависимой Армении сложилась ситуация, когда президент РА  выступит на предстоящих парламентских выборах не в качестве «арбитра», а в качестве стороны.
По его словам, до этой ситуации президенту страны всегда удавалось хотя бы формально быть намного выше парламентских выборов и этим пытаться умерить страсти.
«Эти выборы будут беспрецедентными и будут содержать в себе двойной риск, поскольку президент страны  является руководителем партии, преследующей целью увековечить власть в своих руках», - заметил политолог.
Цитируя Галуста Саакяна, заявившего, что Серж Саргсян возглавит список РПА, Амаяк Ованнисян пришел к выводу, что в Армении пройдут внеочередные президентские выборы в виде очередных парламентских выборов.