Իսպանիայի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել է Ժողովրդական կուսակցությունը
Իսպանիայում կիրակի օրը՝ նոյեմբերի 20–ին, տեղի ունեցած  խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ հաղթանակ է տարել աջակենտրոն Ժողովրդական կուսակցությունը։
Ինչպես հաղորդում է «El Mundo» թերթը, քվեաթերթիկների 100%–ի հաշավարկից հետո պարզ է դարձել, որ Ժողովրդական կուսակցությունը հավաքել է ձայների 44,62%–ը, ինչը նրան թույլ է տալիս խորհրդարանի 350 տեղից զբաղեցնել 186–ը։
Ընտրություններում հաղթանակը Ժողովրդական կուսակցությանը թույլ  կտա կառավարություն ձևավորել, իսկ  նրա առաջնորդ Մարիաննո Ռահոյը, ինչպես սպասվում է, կզբաղեցնի վարչապետի պաշտոնը։
2004թ.–ից իշխանության ղեկին գտնվող  Սոցիալիստական կուսկացությունը ընտրություններում հավաքել է ձայների 28,73%–ը։ Սոցիալիստները խորհրդարանում կստանան 110 մանդատ:

На парламентских выборах в Испании победила оппозиция
Правоцентристская Народная партия Испании одержала победу на прошедших накануне парламентских выборах. Как сообщает «Lenta.Ru», ссылаясь на данные местного издания «El Mundo», в настоящее время обработано 100% бюллетеней. Оппозиционная Народная партия набрала 44,62% голосов. Таким образом, она получает 186 из 350 мест в парламенте.
Добавим, что победа на выборах позволит Народной партии сформировать правительство, а ее лидер Мариано Рахой возглавит его.
Известно также, что находившаяся у власти с 2004 года Социалистическая рабочая партия получила 28,73% голосов. Социалисты получат 110 мест. Как ожидается, парламент нового созыва приступит к работе 13 декабря.
В выборах в национальный парламент Испании приняло участие рекордное количество избирателей — 35,7 млн человек.