Ռուսաստանը կարող է սահմանափակումներ դնել տաջիկստանյան արտադրանքի վրա
Ինչպես հաղորդում է «BBC»–ն, Ռուսգյուղվերահսկողությունը հայտնել է, որ հնարավոր է՝ Ռուսաստանում ժամանակավոր սահմանափակումներ դրվեն Տաջիկստանից ներկրվող բոլոր տեսակի բուսական արտադրանքների վրա։
Նման քայլը, ըստ նախարարության տարածած հաղորդագրության, պայմանավորված է Տաջիկստանից կարանտինի ենթակա արտադրանքի ներկրման ժամանակ միջազգային և ռուսական բուսասանիտարական պահանջների խախտմամբ։
Հիշեցնենք, սակայն, որ Ռուսաստանի և  Տաջիկստանի միջև հարաբերությունները  սրվեցին այն բանից հետո, երբ  Տաջիկստանում ձերբակալվեցին և դատապարտվեցին ռուս օդաչուները, ովքեր առանց զգուշացման հարկադրական վայրէջք էին կատարել այդ երկրի տարածքում։ Չնայած  ռուսական կողմի  կոչերին, Տաջիկստանը չհանեց օդաչուների մեղադրանքը, որից հետո Ռուսաստանը հարյուրավոր տաջիկ ներգաղթյալներ ձերբակալեց՝ արտաքսելու նպատակով։

Россия может ввести ограничения на таджикскую продукцию
В России могут быть введены временные ограничения на ввоз всех видов растительной продукции из Таджикистана, сообщает «Би-Би-Си» со ссылкой на Россельхознадзор.
Подобная мера, как говорится в сообщении ведомства, может быть введена в связи с систематическими случаями нарушений международных и российских фитосанитарных требований при поставках подкарантинной продукции из Таджикистана.
Напомним, что отношения между Россией и Таджикистаном обострились после того, как суд города Курган-Тюбе 8 ноября приговорил российского летчика Владимира Садовничего и его эстонского коллегу Алексея Руденко к 8,5 годам лишения свободы, признав их виновными в контрабанде, незаконном пересечении границы и нарушении правил полетов. В Москве приговор вызвал негативную реакцию, российский МИД назвал его "крайне суровым и политически ангажированным". Приговор  был обжалован. После этого в России начались массовые облавы незаконных таджикских мигрантов с целью их депортации.