Քաղաքագետ. «Պատերազմի վերսկսման դեպքում պետք է զրկենք Ադրբեջանին ոտնձգություններ կատարելու հնարավորությունից»
Լրագրողների  հետ  հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով ղարաբաղաադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանական դիպուկահարների  կողմից սպանված  հայ զինվորներին՝ քաղաքագետ  Հրանտ Մելիք–Շահնազարյանն ասել է, թե չնայած այս դեպքերին ՝ ինքը  քիչ  հավանական է համարում պատերազմի  վերսկսումը։
–Հայ–ադրբեջանական պատերազմի վերսկսման դեպքում հայկական կողմը պետք է գնա այնքան առաջ, որ զրկի Ադրբեջանին հայկական տարածքներում ոտնձգություններ կատարելու հնարավորությունից,–ընդգծել է նա:
Հրանտ Մելիք Շահնազարյանը հիշեցրել է, որ այս տարի Ադրբեջանը տվել է 108 զոհ: Ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանն էլ ասել է, թե սահմանի վրա նման դեպքերը պատահական չեն լինում։
–Դրանց հիմքում կան քաղաքական դրդապատճառներ, առևտուր: Այստեղ առկա է զորակոչի ընթացքում նախազորակոչի իրավիճակում որոշակի լարվածություն ստեղծելը, բարոյալքմանը միտված ինչ–որ քայլեր ձեռնարկելը, որպեսզի ազդեն համայն հայության վրա, որ մարդիկ փորձեն խուսափել բանակից, ծառայությունից,–ասել է նա։
Արծրուն Հավհաննիսյանը նշել է, որ  ակտիվ պատերազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը նույն մակարդակի վրա է։

Политолог: «В случае возобновления войны мы должны лишить Азербайджан возможности совершения посягательств»
Говоря о недавних убийствах на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана армянских солдат-срочников от выстрелов азербайджанских снайперов, политолог Грант Мелик-Шахназарян отметил, что несмотря на эти случаи, он считает маловероятным возобновление войны.
«В случае возобновления армяно-азербайджанской войны армянская сторона должна настолько продвигаться вперед, чтобы  лишить Азербайджан возможности совершения посягательств на армянских территориях», - заявил политолог.
Он напомнил, что в этом году у азербайджанской стороны было 108 жертв.
В свою очередь, военный эксперт Арцрун Ованнисян отметил, что такие инциденты на границе не бывают случайными.
«В их основе лежат политические мотивы, коммерческие цели. В данном случае имеет место цель создать некоторую напряженность в течение призыва, в предпризывной ситуации, предпринять меры, направленные на деморализацию, чтобы воздействовать на всë армянство, а также заставить людей предпринять попытки уклонения от службы в армии», - заметил эксперт.
По словам Арцруна Ованнисяна, вероятность возобновления активных военных действий находится на прежнем уровне.