Թաիլանդի բնակիչը «SMS»-ի պատճառով 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել
Թաիլանդի բնակիչ Ամպոն Տանգնոպակունը 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել։ Նա մեղադրվում է երկրի թագավոր Պումիպոն Ադուլյադետային վիրավորող «SMS» հաղորդագրություն ուղարկելու համար։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ֆրանս Պրեսս» գործակալությունը։
Տանգնոպակունը 2010թ. մայիսին մի քանի հաղորդագրություն է ուղարկել երկրի այն ժամանակվա վարչապետ Ապխիսիտ Վետչաչիվայի անձնական քարտուղարին։ Այնուամենայնիվ չի նշվում, թե ինչ բովանդակություն է ունեցել հաղորդագրությունը, և ինչ կապերի մեջ էին 61-ամյա Տանգնոպակունն ու վարչապետի քարտուղարը։
Տեղեկացնենք, որ ըստ Թաիլանդի օրենքների՝ թագավորի հասցեին ցանկացած քննադատություն խստորեն պատժվում է։ Միաժամանակ, թագավորի կամ նրա ընտանիքի հասցեին վիրավորանքի առանձին փաստի համար նախատեսվող քրեական պատասխանատվությունը ենթադրում է առավելագույնը 15 տարվա ազատազրկում։

Житель Таиланда получил 20 лет тюрьмы за SMS
Житель Таиланда Ампон Тангноппакун приговорен к 20 годам тюрьмы за рассылку SMS, оскорбляющих короля государства Пумипона Адульядета, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на  «Agence France-Presse».
Суд установил, что в мае 2010 года Тангноппакун отправил несколько оскорбительных для королевской семьи SMS личному секретарю тогдашнего премьер-министра Апхисита Ветчачивы. Содержание этих SMS не раскрывается. Не уточняется также, в каких отношениях 61-летний Тангноппакун находился с секретарем.
Мужчина был задержан в августе 2010 года. В суде он отказался признавать себя виновным. По словам адвоката Тангноппакуна, у него есть 30 дней на то, чтобы обжаловать приговор.
В соответствии с законами Таиланда любая критика в адрес короля жестоко наказывается. Максимальное наказание за отдельный факт оскорбления короля или члена королевской семьи составляет 15 лет тюрьмы.