Գյուղնախարարը հրամայել է գյուղատնտեսության մասին ֆիլմից կտրել–հանե՞լ Հրաչ Բերբերյանի խոսքը
«7օր»–ը Հայաստանի ագրարագյուղացիական միությունից տեղեկություններ է ստացել, որ 2011թ. գյուղատնտեսական տարվա վերաբերյալ գյուղնախարարության նկարահանած ֆիլմում սկզբում տեղ էին գտել նաև միության ղեկավար Հրաչ Բերբերյանի խոսքերը, սակայան գյուղնախարարը հրամայել է կտրել–հանել այդ հատվածները, որպեսզի Հրաչ Բերբերյանը ֆիլմում չերևա։
Հայաստանի ագրարագյուղացիական միությունում այս վարքը ծիծաղելի են համարել՝ չընկալելով դրա իմաստը։
«7օր»–ը գյուղատնտեսության նախարարությունից փորձել է ճշտել, թե այս տեղեկություններն իրականությանը համապատասխանո՞ւմ են, և ինչպե՞ս կմկենաբանեն իրենց այդ արարքը։
Մեզ հետ զրույցում գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանի մամլո խոսնակ Քրիստինե Սուքիասյանն ասել է.
–Ես ծանոթ եմ ֆիլմի նախնական սցանարին էլ, հետագա ընթացքին էլ, և կարող եմ ասել, որ Հրաչ Բերբերյանի խոսքը կամ նրա մասնակցությունն այդ ֆիլմում ի սկզբանե չեն եղել, և այդպիսի ոչ մի մոնտաժ չի եղել։ Նախարարի կողմից հստակ հանձնարարական է եղել ֆիլմի ուղղության հետ կապված, և այդ ամեն ինչի շրջանակներում փորձել ենք տեղավորվել։ Մեր կողմից միայն կարող եմ նշել, որ դա ապատեղեկատվություն է։

Министр сельского хозяйства распорядился вырезать из фильма речь Грача Берберяна?
«7or» получил от Агрокрестьянского союза Армении информацию о том, что в снятом Министерством сельского хозяйства РА фильме о 2011-м сельскохозяйственном годе сначала был фрагмент, в котором выступал глава союза Грач Берберян, но министр Серго Карапетян распорядился вырезать этот фрагмент, чтобы Берберяна в фильме не было.
В Агрокрестьянском союзе Армении назвали данное поведение смешным и отметили, что не понимают смысл подобных действий.
За комментариями данной информации «7or» обратился в министерстве. В беседе с нами пресс-секретарь министра Кристине Сукиасян сказала:
«Я знакома с изначальным сценарием фильма и дальнейшим процессом. Могу сказать, что Грача Берберяна в фильме не было изначально. Никакого подобного монтажа не было. Министр дал четкое поручение в связи с фильмом, и мы пытались уместиться в рамках этого. С нашей стороны могу лишь отметить, что это дезинформация».