Կիրո Մանոյան. «Հայաստանը պետք է Ղարաբաղը ճանաչեր 1991-1992թթ.»
«Կոնգրես» հյուրանոցում կուսակցությունների արտաքին քաղաքականության ուղեգծին նվիրված քննարկման ժամանակ ՀՅԴ բյուրոյի ՀՅԴ հայ դատի և քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը նշել է, որ առանց Արցախի վերաբնակեցման պետք չէ մեծ բաներ ակնկալել:
Անդրադառնալով «Ժառանգություն» կուսակցության նախաձեռնած ԼՂՀ ճանաչման նախագծին՝ Կիրո Մանոյանն ասել է, որ Արցախի հարցում բանակցություններին զուգահեռ պետք է լինի ճանաչմանը նվիրված աշխատանք, սակայն Հայաստանը պետք է Ղարաբաղը ճանաչեր 1991-1992թթ., իսկ հիմա գործընթացի մեջ ենք, և դա չի կարելի:
–Բայց դա չի նշանակում, որ հասարակական կազմակերպությունները, հենց ինքը` ԼՂՀ-ն, չեն կարող ճանաչմանն ուղղված քայլեր անել: Երբ բանակցությունները մտնեն փակուղի, Հայաստանը պետք է ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը,–ասել է նա:
Ըստ  Կիրո Մանոյանի՝ Հայաստանի համար կարևոր խնդիրներից է նաև Ջավախքի հարցը, որն ազգային անվտանգության հարց է։

Киро Маноян: «Армения должна была признать Карабах в 1991-1992 гг.»
На проходящем в гостинице «Конгресс» обсуждении, посвященном внешнеполитическому вектору партий Армении, глава ереванского офиса Ай Дат и ответственный по политическим вопросам Бюро АРФД Киро Маноян заявил, что без заселения Арцаха не стоит связывать большие надежды на будущее.
Говоря об инициированном партией «Наследие» проекте признания НКР, Киро Маноян отметил, что параллельно с переговорами по Карабахскому вопросу должна быть работа, посвященная признанию, но Армения должна была признать Карабах в 1991-1992 гг. Сейчас, по его словам, мы находимся в процессе и это невозможно.
«Но это не означает, что общественные организации и сама Нагорно-Карабахская Республика не могут предпринять действия, направленные на признание. Когда переговоры зайдут в тупик, Армения должна признать независимость НКР», - отметил он.
По словам Манояна, одним из важных для Армении проблем является и вопрос Джавахка, который является вопрос ом национальной безопасности.