Արմեն Ռուստամյան. «Ալի Բաբաջանին փոխելը պետք է լուրջ նշան հանդիսանա մեզ համար»
-Ընդհանրապես հայ-թուրքական հարաբերություններում Թուրքիայի քաղաքականությունը միայն արտգործնախարարին հանելով, կամ նոր նախարարի նշանակումով  չի պայմանավորնված։ Սա իրենց կողմից պետական քաղաքականություն է,- «7 օր»-ի հետ զրույցում ասել է Արծվիկ Մինասյանը։ Նրա խոսքերով՝ Ալի Բաբաջանի՝ արտգործնախարարի պաշտոնից հեռացումը ձևականորեն կարող է որոշակի փոփոխություններ մտցնել քաղաքականության մեջ, բայց այս պահին այդպիսի կանխատեսումներ չկան։ ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Արմեն Ռուստամյանը, սակայն կածում է, որ   թուրքական իշխանությունները կսկսեն ավելի կոշտացնել իրենց դիրքորոշումները։
- Ալի Բաբաջանը հանդես էր գալիս, որպես ավելի կառուցողական մոտեցումների պաշտպան։ Ալի Բաբաջանին փոխելը պետք է լուրջ նշան հանդիսանա մեզ համար, անդրադառնալու այն բանին, որ  մեզ իսկապես պետք է մոտեցումների մեջ փոփոխություններ մտցնել,-ասել է նա։ «7 օր»-ի այն հարցին, թե արդյո՞ք նույն ճակատագրին կարող է արժանանալ մեր արտգործնախարարը՝ Ռուստամյանը պատասխանել է.
- Եթե այսպես շարունակվի և, Աստված մի արասցե, ձախողում լինի, բնականաբար,  հիմնական պատասխանատուները պետք է պատասխան տան կատարվածի համար,-նշել է նա։

Армен Рустамян: «Смена Али Бабаджана должна стать для нас серьезным сигналом»
-Вообще, в армяно-турецких отношениях политика Турции не обусловлена только снятием или назначением нового министра иностранных дел. Это их государственная политика, - в беседе с «7օր» сказал  член АРФД, депутат НС Арцвик Минасян.  По его словам, увольнение Али Бабаджана с поста министра индел формально  может внести определенные изменения в политику Турции, но на данный момент подобных прогнозов нет. Член Бюро АРФД Армен Рустамян, однако, считает, что турецкие власти начнут ужесточать свои позиции.
-Али Бабаджан выступал как защитник более конструктивных подходов.  Его смена должна стать для нас серьезным сигналом, что нам действительно необходимо внести изменения в наши подходы, - сказал А.Рустамян. На вопрос «7օր»  о том, может ли и наш министр индел удостоиться той же участи, Рустамян ответил:
-Если будет так продолжаться и, не дай Бог,  будет провал, то, естественно, те, кто несут главную ответственность, должны сполна ответить за это, - отметил А.Рустамян