Դեկտեմբերի 1-ին լրանում է Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին որոշումն ընդունելու 22–րդ տարին
Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհուրդը 1989թ. դեկտեմբերի 1–ին որոշում են կայացրել Հայկական ԽՍՀ–ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին: Սույն որոշման համաձայն՝ Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ինքնորոշման փաստը` հաստատված ԼՂԻՄ-ի մարզային խորհրդի 1988թ. փետրվարի 20–ի և հուլիսի 12-ի նստաշրջանում, ինչպես նաև մարզի բնակչության լիազոր–ներկայացուցիչների 1989թ. օգոստոսի 16–ի համագումարի և Ազգային խորհրդի հոկտեմբերի 19–ի նիստի որոշումներում: Դժվար է գնահատել վերոհիշյալ օրը հայ ժողովրդի նորագույն պատմության մեջ և Հայաստան պետության կայացման ընթացքում: Վերամիավորման մասին որոշումը Հայաստանի միակ պատմական իրավական ակտն է, որը սահմանում է ՀՀ–ի և ԼՂՀ-ի փոխհարաբերությունները: Որոշմամբ ԼՂՀ բնակչության վրա տարածվել է ՀՀ քաղաքացիության իրավունքները, իրականացվել է տնտեսական համակարգերի միաձուլում:
ՀԽՍՀ և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին որոշումը ընդգրկվել է մեր պետականության հիմնարար փաստաթղթում՝ 1990թ. օգոստոսի 23–ի Անկախության մասին հռչակագրում և Հռչակագրի միջոցով անուղղակիորեն ամրագրված է ՀՀ Սահմանադրության նախաբանում: Հետևաբար դա մեր օրենսդրության հիմնարար փաստաթղթերից մեկն է:

Сегодня исполняется 22 года со дня принятия решения о воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха
1 декабря 1989 года Верховный Совет Армянской ССР принял решение «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха». Согласно этому решению, Верховный Совет Армянской ССР признает факт самоопределения Нагорно-Карабахской автономной области, утвержденный решениями сессий областного Совета НКАО от 20 февраля и 12 июля 1988 года, а также решениями Съезда полномочных представителей населения области от 16 августа и заседания Национального совета от 19 октября 1989 года. Сложно оценить этот день в новейшей истории армянского народа и становлении государства Армения. Решение о воссоединении является единственным принятым Арменией историческим юридическим актом, который устанавливает взаимоотношения между РА и НКР. Именно благодаря этому решению на население НКР распространяются права гражданства РА, осуществляются меры по  реальному слиянию политических, экономических и культурных структур в единую государственно-политическую систему.
Решение «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха» было внесено в основополагающий документ нашей государственности - «Декларацию о независимости» 23 августа 1990 года и косвенно закреплено в предисловии к Конституции РА. Следовательно, это один их основополагающих документов нашего законодательства.