Ռազմիկ Դավոյան. «Մտավորականը պարտավոր է բարոյական պատասխանատվություն վերցնել իր վրա»
Գրող, հրապարակախոս Ռազմիկ Դավոյանն այսօր հայտարարել է, որ եթե մտավորականությունը պատասխանատվություն է զգում ժողովրդի ճակատագրի համար, ապա ընտրություններին պիտի իր խոսքն ասի։
Նա տարբերակել է ազատ, արդար, թափանցիկ ընտրությունները և ճիշտ ընտրությունները։ Ճիշտ ընտրություն ասելով՝ բանախոսը հասկանում է, որ կառավարությունում և խորհրդարանում պիտի լինեն ճիշտ անձինք, ովքեր կմտածեն ժողովրդի մասին։
Հրապարակախոսի համոզմամբ՝ կառավարությունը չպետք է լինի քաղաքականացված, պետք է լինի մասնագիտացված։
Ըստ գրողի՝ այս կամ այն ուժի օգտին քվեարկելու համար ժողովուրդը պետք է հավատ ունենա, որ այս կամ այն հարցը կլուծվի, սակայն շատ քչերն են համոզված դրանում։
Ռազմիկ Դավոյանի հույսը երիտասարդությունն է. նա բերել է մասնավորապես վերջին շրջանում բնապահպանական ակցիաների մասնակիցների օրինակը։
«Մտավորականությունը պետք է ուղղորդի և համախմբի երիտասարդությանը»,–ասել է նա՝ հավելելով, որ խոսքը կոմֆորմիստ երիտասարդների մասին չէ, այլ արմատական, ազգի վնասների նկատմամբ անհանդուրժող երիտասարդների։
–Մտավորականը պարտավոր է բարոյական պատասխանատվություն վերցնել իր վրա,–ընդգծել է բանախոսն ու ավելացրել,–ես իմ խղճի առջև արդար և անվերապահ կատարում եմ այն, ինչ անհրաժեշտ եմ գտնում։
Հիշեցնենք, որ Ռազմիկ Դավոյանը, լինելով ՀՅԴ անդամ, 2008թ. նախագահական ընտրություններին Սերժ Սարգսյանի և ոչ թե Վահան Հովհաննիսյանի քարոզչությունն էր իրականացնում, որի պատճառով էլ հեռացվեց ՀՅԴ շարքերից։

Размик Давоян: «Представитель интеллигенции обязан брать на себя моральную ответственность»
Сегодня писатель, публицист Размик Давоян заявил, что если интеллигенция чувствует ответственность за судьбу народа, то выборы должны сказать свое слово.
Он разграничил свободные, справедливые и прозрачные выборы и правильные  выборы. Под правильными выборами он имеет в виду наличие в правительстве и парламенте правильных лиц, думающих о судьбе народа.
По убеждению публициста, правительство  должно быть не политизированным, а специализированным.
Для того, чтобы голосовать за ту или иную силу, народ должен верить в то, что тот или иной вопрос решится, но лишь немногие уверены в этом, считает писатель.
Размик Давоян надеется на молодежь: в качестве примера он указал, в частности,  на участников недавних  акций  экологов.
«Интеллигенция должна направлять и сплотить молодежь», - отметил  он, добавив, что речь идет не о представителях молодежи, которые являются комформистами, а о радикальных, интолерантных к вреду  по отношению к нации молодых людях.
«Представитель интеллигенции обязан брать на себя моральную ответственность. Я честен и справедлив перед своей совестью и безоговорочно делаю то, что считаю необходимым», - заявил он.
Отметим, что Размик Давоян, будучи членом АРФД, во время президентских выборов 2008 года осуществлял пропаганду не Ваана Ованнисяна, а Сержа Саргсяна, за что и был исключен из рядов АРФД.