Շևարդնաձեի կարծիքով Հայաստանն Աջարիային կապող ավտոճանապարհը կարող է ժողովրդագրական խնդիրներ առաջացնել
«Apsny.ge» կայքը փոխանցում է, որ Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեն լուրջ սպառնալիք է տեսնում Հայաստանը և Աջարիան միացնող ուղիղ ավտոճանապարհի կառուցման հարցում։
–Այդ նախագիծը կարող է Վրաստանի համար ժողովրդագրական խնդիրներ առաջացնել,–«Ասավալ–դասավալի» շաբաթաթերթին իր մտավախությունն է հայտնել Շևարդնաձեն։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Վրաստան կատարած այցի ընթացքում Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի հետ քննարկվել են նաև այդ ավտոճանապարհի կառուցման աշխատանքների ինտենսիվությանն առնչվող հարցեր։
Շևարդնաձեն մտահոգված է, որ հայերի հոսքը Աջարիա կարող է փոխել ինքնավարության ժողովրդագրական պատկերը։
–Նայե՛ք Աբխազիային. այնտեղ ավելի շատ հայեր կան, քան աբխազներ,–նշել է նա։
Վրաստանի նախկին նախագահը չի բացառում, որ վրացական իշխանությունները Հայաստանին զիջումների կգնան և կփոխանցեն մի քանի եկեղեցիներ, որոնք վրացական պատրիարքության համար վիճելի են։

Новая автотрасса, соединяющая Армению с Аджарией, может создать демографические проблемы - Шеварднадзе
Экс-президент Грузии Эдуард Шеварднадзе видит угрозу в строительстве прямой автотрассы, которая соединит Армению с Аджарией, передает «Грузия Онлайн».
"Этот проект может создать демографические проблемы для Грузии", - заявил еженедельнику "Асавал-дасавали" Шеварднадзе.
В ходе визита на прошлой неделе в Грузию президент Армении Серж Саргсян обсудил со своим грузинским коллегой Михаилом Саакашвили вопросы строительства дороги. Они договорились интенсифицировать процесс строительства дороги. Саакашвили отметил, что это позволит еще больше увеличить поток армянских туристов в Грузию.
Между тем, Шеварднадзе опасается изменения демографической картины в Аджарии  в результате потока   армян. "Посмотрите на Абхазию, там ведь армян больше, чем абхазов!", - заявил он.
Экс-президент также не исключает, что грузинские власти пойдут на уступки Армении и передадут армянам несколько церквей, которые грузинская Патриархия считает спорными.