ԱԺ նորընտիր նախագահը Լարիսա Ալավերդյանին ծաղկեփունջ է նվիրել
Քիչ առաջ հաշվիչ–հանձնաժողովը հայտարարել է, որ փակ, գաղտնի քվեարկությամբ Ազգային ժողովի նախագահ է ընտրվել ՀՀԿ–ական Սամվել Նիկոյանը։ Նա ստացել է քվեարկությանը մասնակցած 106 պատգամավորների ձայներից 102–ը, իսկ «Ժառանգության» թեկնածու Լարիսա Ալավերդյանը ստացել է 4 ձայն։ ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Արյուշա Շահբազյանը «7օր»–ին ասել է, որ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավորներն ազատ են եղել իրենց ընտրության մեջ։
Ընտրվելուց հետո Սամվել Նիկոյանը շնորհակալություն է հայտնել իրեն տրված վստահության քվեի համար և նշել.
–Ես կաշխատեմ, որպեսզի այդ պատասխանատվությունը մեր պետության, մեր ժողովրդի, մեր հայրենիքի նկատմամբ ես կատարած լինեմ։
Մինչ ԱԺ նախագահի աթոռին նստելը Սամվել Նիկոյանը ծախկեփունջ է նվիրել Լարիսսա Ալավերդյանին, ինչը պատգամավորների կողմից ընդունվել է ծափողջյուններով։ Իսկ ԱԺ նախագահի աթոռին նստելուց անմիջապես հետո Սամվել Նիկոյանն ԱԺ նախագահի պաշտոնում ստորագրել է իր առաջին հրամանը՝ այսօր, ժամը 18:30–ին ԱԺ փոխնախագահ ընտրելու համար հրավիրել արտահերթ նիստ։

Новоизбранный председатель НС подарил Ларисе Алавердян букет цветов
Немногим ранее счетная комиссия НС объявила, что по результатам закрытого тайного голосования, председателем Национального собрания РА избран член РПА Самвел Никоян. В его пользу  проголосовали 102 депутата из 106 принявших участие. Депутат фракции «Наследие» Лариса Алавердян получила 4 голоса.
Как сообщил «7or» секретарь фракции АРФД Артюша Шахбазян, депутаты АРФД были свободны в своем выборе.
После избрания Самвел Никоян выразил благодарность за вотум доверия, отметив:
«Я постараюсь оправдать возложенную на меня ответственность за наше государство, наш народ, нашу родину».
До того как занять место спикера НС Самвел Никоян подарил букет цветов Ларисе Алавердян, что было встречено аплодисментами со стороны депутатов. Сразу после того как он занял место спикера НС Самвел Никоян в должности председателя НС подписал свой первый приказ о проведении  сегодня, в 18:30, внеочередного заседания с целью избрания вице-председателя НС.