Իշխան Կարապետյան. «Ճգնաժամի պայմաններում կան մի քանի ոլորտներ, որոնց իրացման ծավալներն անկում չեն ապրում»
Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Իշխան Կարապետյանը, ամփոփելով կենտրոնի 2009թ. առաջին 4 ամիսներին իրականացրած աշխատանքները, նշել է, որ իրենց կենտրոնի կողմից աջակցություն է տրամադրվել 2230 ՓՄՁ սուբյեկտի, ինչի շնորհիվ նրանք ավելացրել են իրենց արտադրությունը և ստեղծել նոր աշխատատեղեր։
«Չեք կարծում, որ խնդիրն այսօր ոչ այնքան ծավալների մեծացման մեջ է, այլ արդեն իսկ իրենց ունեցած արտադրանքի իրացման մեջ է» «7օր»-ի հարցին, Իշխան Կարապետյանը պատասխանել է.
-Ենթադրում եմ, որ կազմակերպություններին օժանդակություն է պետք, որպեսզի իրենք և զարգացնեն իրենց բիզնեսը, և իրացնեն արտադրանքը։ Քանի որ ճգնաժամը ենթադրում է ոչ միայն դժվարություններ և խնդիրներ, այլև կազմակերպությունների համար ենթադրում է զարգացման հնարավորություններ։ Այս տեսանկյունից, այն կազմակերպությունները, որոնք այս իրավիճակում կատարեն ճիշտ ներդրումներ, կիրականացնեն իրենց բիզնես պլանները և ճգնաժամից հետո կունենան լուրջ հաջողություններ։ Ինչ վերաբերվում է իրացմանն, ապա ճգնաժամի պայմաններում կան մի քանի ոլորտներ, որոնց իրացման ծավալներն անկում չեն ապրում, մասնավորապես՝ սննդամթերքի վերամշակման ոլորտը։

Ишхан Карапетян: «Есть несколько сфер, в которых объемы реализации продукции в условиях кризиса не упали»
Исполнительный директор национального центра развития малых и средних предприятий Армении Ишхан Карапетян, подводя итоги деятельности центра за первые 4 месяца 2009-го года, отметил, что они предоставили помощь 23 малым и средним предприятиям, за счет чего последним удалось увеличить свое производство и создать новые рабочие места.
На вопрос «7օր»: «Не считаете ли вы, что проблема сегодня не столько в увеличении объемов производства, сколько в реализации уже имеющейся продукции?», - Ишхан Карапетян ответил:
-Я предполагаю, что организациям необходимо оказывать помощь, чтобы они развивали свой бизнес и реализовывали свою продукцию. Кризис предполагает не только трудности и проблемы, но и возможности для развития различных организаций. С этой точки зрения, те организации, которые в этих условиях смогут сделать правильные инвестиции, реализовать свои бизнес планы, добьются после кризиса серьезных успехов. Что касается реализации, то   есть несколько сфер, в которых объемы реализации продукции в условиях кризиса не упали, в частности, это касается сферы переработки сельхоз продукции.