Քաղաքագետ. «Այս խաղերը նման են շախմատային խաղի»
-Մեզանում ակտիվորեն քննարկվում է, որ մեր դիվանագիտությունը տանուլ է տվել խաղի այս էտապը։ Ես խնդիրն այդպես չեմ պատկերացնում և դեռ հայտնի չէ, թե ինչպե՞ս կծավալվի այդ գործընթացը,-մամլո ասուլիսի ժամանակ, խոսելով Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականության մասին, ասել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանն ու ավելացրել. «այդտեղ է մեզանից պահանջվում դիվանագիտական, քաղաքական մեծ հմտություն»։
Ա. Մանասյանի համոզմամբ «այս խաղերը նման են շախմատային խաղի, որտեղ մեկը եթե կատարում է ձիու քայլ, հետո նկատում է, որ այդ քայլն օգուտ չի բերում, կարող է ձիուն հետ բերել իր դիրքին»։
-Դիվանագիտության մեջ հետ գալու ճանապարհ միշտ կա։ Այն, ինչ մենք շահել ենքայս գործից, ակնհայտ է։ Ցեղասպանության թեման, որը տասնամյակներ շարունակ արգելված էր Թուրքիայում, այսօր դարձել է հրապարակային քննարկումների նյութ։

Политолог: «Это похоже на игру в шахматы»
-У нас активно обсуждается проигрыш этого этапа игры нашей дипломатией. Я это представляю несколько иначе, и еще не понятно, как будет развиваться этот процесс, - сказал во время пресс-конференции политолог Александр Манасян о проводимой Арменией внешней политике, добавив, что «именно здесь от нас требуется дипломатическая и политическая компетентность».
А.Манасян уверен, что «все это напоминает шахматную игру. Здесь игрок может совершить ход конем и, если он увидит, что данный ход не приносит пользы,  он может перенести коня обратно на свою позицию».
-В дипломатии всегда есть возможность вернуться на свои позиции. И явно, что мы выиграли в этом деле. Тема Геноцида, которая была запрещена в Турции на протяжении десятилетий, стала сегодня предметом публичных обсуждений.