Ուկրաինայի նախագահն անհարմար դրության մեջ է հայտնվել
Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը մամուլի ասուլիսի ժամանակ անհարմար դրության մեջ է հայտնվել։ Ներկաներից մեկը նրան հարցրել է.
«Դուք այսօր բազմիցս հայտարարեցիք, որ երկրի տնտեսությունը վատ վիճակում է, մարդիկ կյանքի բարեկեցության փոփոխություն չեն զգում, բյուջեում ո՛չ չեռնոբիլցիների, ո՛չ աֆղանցիների համար գումար չկա, բայց միաժամանակ մենք ամեն օր տեսնում ենք, թե ինչպես է բերեկեցիկ դառնում անձամբ Ձեր կյանքը։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես եք Դուք մեկ մլն դոլարով ուղղաթիռ վարձում այն ընկերությունից, որը, ըստ հետաքննության, պատկանում է ձեր տղային։ Մենք գիտեինք, որ Նիժեգորիեայում շարունակվում է շինարարությունը, որը նույնպես վերահսկվում է Ձեր որդու կողմից։ Ասեք՝ ո՞րն է այս անհամապատասխանությունը, ո՞րն է գաղտնիքը, որ երկրի վիճակը վատ է, իսկ Ձեզ մոտ ամեն ինչ այքան լավ է»։
Այս հարցը Յանուկովիչին ակնհայտորեն շփոթեցրել է։ Նա նախ սկսել է ծիծաղել, հետո պատասխանել է, թե այդ խոսակցություններին իրեն քիչ են հետաքրքրում։
«Ասեմ, թե ինչու։ Ես քիչ ժամանակ եմ ունենում վայելքների համար։ Շատ քիչ։ Օրինակ երեկ ես գիշեր մոտավորապես ժամը 3–ին եմ եկել տուն, իսկ այսօր արթնացել եմ առավոտյան 6–ին։ Երեկ չէ առաջին օրը մի քիչ ավելի շուտ և այդպես շարունակ։ Դրա համար ես չգիտեմ, թե ինչ քաղցր կյանքի մասին եք դուք խոսում և շարունակ քննարկում իմ ընտանիքի թեման։ Ուզում եմ ասել, որ ես ձեզ չեմ նախանձում»։

Президент Украины оказался в неловком положении
Президент Украины Виктор Янукович во время пресс-конференции оказался в неловком положении. Журналист Мустафа Найем спросил Виктора Януковича:
"Вы только что заявили, что в стране плохо с экономикой, у нас нет денег в бюджете ни для чернобыльцев, ни для афганцев, но в то же время мы видим каждый день, как улучшается ваша жизнь, видим, как вы арендуете вертолет за миллион долларов у фирмы, которая контролируется вашим сыном. Мы знаем о том, что в "Межигорье" продолжается строительство фирмами, которые также контролируются вашим сыном. Скажите, в чем несоответствие, в чем секрет успеха, почему стране плохо, а у вас все так хорошо?".
Этот вопрос его явно застал врасплох. Сначала он начал смеяться, затем ответил, что эти разговоры его мало интересуют.
«И скажу, по какой причине. Потому что я очень мало имею времени для наслаждений. Вчера  я, например, около трех часов ночи приехал домой и сегодня встал в 6 часов утра. Позавчера это была немножко раньше.  Поэтому о какой сладкой жизни вы говорите, я не знаю, и обсуждаете тему моей семьи. Я хочу вам сказать, что я вам не завидую», - ответил Янукович.
Последние слова президента вызвали смех как самого Януковича, так и журналистов, присутствовавших в зале.