Ազգագրագետ. «Նոր տարվա տոնակատարությունը Հայաստանում հազարամյակների պատմություն ունի»
Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանն այսօրվա ասուլիսում անդրադառնալով ամանորյա ծիսակարգերին՝ նշել է, որ Նոր տարվա տոնակատարությունը Հայաստանում հազարամյակների պատմություն ունի, սակայն ժամանակի հետ ենթարկվել է օրացույցային փոփոխությունների։
Նրա խոսքերով՝ վաղնջական ժամանակաշրջանում Նոր տարին տոնել են գարնանային գիշերահավասարի օրը՝ մարտի 22–ին։ Այնուհետև քրիստոնեության ընդունումից հետո փոփոխությունների ենթարկվեց տոնացույցը, որը վերջնակնականապես ձևավորեց Սահակ Պարթև կաթողիկոսը, և Նոր տարվա օր ընտրվեց Քրիստոսի ծննդյան օրը՝ հունվարի 6–ը։
–Հունվարի 1–ը՝ որպես Նոր Տարի, տոնվել է 20–րդ դարի սկզբին,–ասել է ազգագրագետը։
Ըստ Հ. Խառատյանի՝ ամանորյա ծիսակարգերը կապված էին մարդուն շրջապատող բնաշխարհի հետ։ Ինչ վերաբերում է տոնական սեղաններին, բանախոսը նշել է, թե ավանդական մտածողությամբ չափազանց կարևորվում էին հատիկավոր և պատիճավոր ուտեստները, որոնք խորհրդանշում էին կյանքի շարունակականությունը, ինչպես նաև ընդեղենի, խնձորի և նռան առկայությունը։
–Մսեղենը ավանդապես, գոնե քրիստոնեության ընդունումից հետո, սեղանի բաղադրիչ մաս չի եղել,–նշել է բանախոսը։

Празднование Нового года в Армении имеет историю, насчитывающую несколько тысячелетий - этнограф
Этнограф Грануш Харатян, говоря  на сегодняшней пресс-конференции о новогодних ритуалах, отметила, что празднование Нового года в Армении имеет историю, насчитывающую несколько тысячелетий, но со временем оно подверглось календарным изменениям.
По ее словам, еще с древних времен Новый год отмечали в день весеннего равноденствия – 22 марта. Затем, после принятия христианства, календарь праздников подвергся изменениям и был окончательно составлен Католикосом Сааком Партевом, а в качестве дня празднования Нового года было выбрано 6 января – день Рождества Христова.
«1 января начали отмечать как Новый год с начала 20-го века», - отметила этнограф.
По словам Грануш Харатян, новогодние ритуалы были связаны с человеком и окружающим природным миром.
Что касается сервировки праздничных столов, то, как сообщила этнограф, согласно традиционному мышлению, особое значение придавалось зерновым и стручковым блюдам, символизирующим продолжительность жизни, а также наличию злаковых культур, яблока и граната.
«По традиции,  мясные блюда, по крайней мере после принятия христианства,  не были составляющей частью праздничного стола», - добавила она.