«Ժառանգության» փոխնախագահը ամփոփել է քաղաքական տարին
Բնական է, որ կառավարությունը, իշխանությունը ուզում են ներկայացնել տարին որպես բարեփոխումների ու հաջողությունների տարի, և թվեր են վկայակոչում։ Սակայն միակ և բացարձակ չափանիշը երկրում տիրող իրավիճակն է,–նշել է Հակոբյանը։
Բանախոսը խոսել է տարվա մի շարք բացասական կողմերի մասին՝ արտագաղթի աճ, կապիտալի արտահոսք, նվազագույն աշխատավարձի և սպառողական զամբյուղի անհամադրությունը և այլն։
Հաջողություն է համարում Հակոբյանը Արցախի ստատուս–քվոյի պահպանումը.
–Առանց Արցախի կարգավիճակի հարցի լուծման՝ ստատուս–քվոյի ցանկացած փոփոխություն դառնալու է վերջի սկիզբ Արցախի համար։
Ռուբեն Հակոբյանը հաջողություն է համարել նաև Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը։ Ինչ վերաբերում է այս հարցի առնչությամբ Թուրքիայի պահվածքին, ապա «Ժառանգության» փոխնախագահը նշել է.
–Հասկանալի է, որ Թուրքիան կարճ ժամանակ հետո հետ կկանգնի իր որոշումից, խոսքը գնում է պատժամիջոցների մասին։ Որովհետև եթե նա փորձի գործնականում իրականացնել այս ճնշումները, նա կհայտնվի մեկուսացված վիճակում։

Вице-председатель «Наследия» подвел итоги уходящего года
«Естественно, правительство и власти хотят представить год как год реформ, успехов и ссылаются на цифры. Однако единственным и абсолютным критерием является царящая в стране ситуация»,- заметил Акопян.
Он также указал на некоторые отрицательные стороны уходящего года, а именно рост эмиграции, отток капитала, несовместимость минимальной зарплаты и потребительской корзины и др.
Успехом, по словам Акопяна,  можно считать сохранение статус-кво Арцаха.
«Без решения вопроса о статусе Арцаха любое изменение статус-кво станет началом конца для Арцаха», - заявил он.
Рубен Акопян посчитал успехом и принятие парламентом Франции законопроекта о криминализации Геноцида армян. Что касается поведения Турции в связи с этим вопросом, то вице-председатель «Наследия» отметил:
«Понятно, что спустя короткий промежуток времени Турция отступит от своего решения, то есть от санкций, поскольку если она попытается осуществить это давление в действительности, то она окажется в изолированной ситуации».