Անդրանիկ Թևանյան. «Խորհրդարանական ընտրությունները բուրժուադեմոկրտատական հեղափոխության նման մի բան են լինելու»
Այսօր «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը «Հայաստան 2011. առանց պատրանքների» տարեկան զեկույցի չորրորդ շնորհանդեսն էր կազմակերպել: Զեկույցը վերաբերում էր Հայաստանի ներքին, արտաքին և տնտեսական զարգացումներին, կանխատեսումներին և լուծումներին: Շնորհանդեսի հյուրերն էին ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը,ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը և «Պոլիտէկոնոմիա» ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը։
Հրանուշ Խառատյանն իր ելույթում նկատել է, որ սա մեր հայրենիքն է, բայց մարդկանց մեծ մասը հայրենազուրկի կարգավիճակում է, քանի որ չունի տիրոջ զգացողություն։
Մեր քաղաքացիները տեր չեն ո՛չ սեփականությանը, ո՛չ երկրի ռեսուրսներին, ո՛չ երկրի օրենքների գրմանը, ո՛չ իրենց ընտրած պատգամավորներին։ Ուրեմն մենք ձեզ հետ միասին լավ տեր չենք մեր հայրենիքի համար,–ասել է Հ. Խառատյանը։
Լիլիթ Գալստյանը նկատել է, որ իշխանություններն այս մեկ տարվա ընթացքում խորացրին իրենց ձախողումները.
Մենք ունեցանք կորսված հնարավորությունների մեկ տարի ևս, որտեղ խոսել ձեռքբերումների մասին կնշանակի խոսել Դոն Քիշոտի օրինակով։ Հայ մարդն օտարված է երկրի կառավարման արժեքային համակարգից։
Անդրանիկ Թևանյանն էլ ասել է, որ այս քսան տարվա մեր ձեռքբերումը եղել է ղարաբաղյան պատերազմի հաղթանակը, ու այսօր մենք տեր չենք կանգնում հենց այդ հաղթանակին։ Թևանյանն ավելացրել է նաև, որ իշխանական համակարգն արդեն ներսից է քանդվում, ճաքեր է տալիս, համակարգն այսօր առավել, քան երբևէ տրոհված է, և առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին առաջին անգամ իշխանական բուրգը միասնական չի լինելու։ Խոշոր բուրժուազիայի ձեռքից սեփականությունը խլելու քաղաքականությունն արժանանալու է դիմադրության։
Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները բուրժուադեմոկրատական հեղափոխության նման մի բան են լինելու Հայաստանի համար։ Իմ ցանկությունն այն է, որ դա լինի անարյուն և անցնցում։ Իշխանություններն այլ բան են ուզում,–ասել է Ա. Թևանյանը։
Ըստ նրա՝ ընտրությունների լեգիտիմություն կունենանք այն ժամանակ, երբ կունենանք սեփականության պաշտպանվածություն և լեգիտիմություն.
Բարեփոխումների իմ պատկերացրած մոդելը հետևյալն է՝ մենք պետք է գնանք տնտեսական ժողովրդավարություն պարտադրելո՛ւ ճանապարհով, որից հետո կունենանք նաև քաղաքական ժողովրդավարություն։ Մասնավոր սեփականության ինստիտուտը պետք է պաշտպանված լինի և մենք պետք է անցնենք բաց մրցակցային համակարգի, այլ ոչ թե «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու  քարոզչությանն ընդառաջ գնանք։

Андраник Теванян: «Парламентские выборы будут для Армении чем-то вроде буржуазно-демократической революции»
Сегодня фонд «Сивилитас» организовал четвертую презентацию ежегодного доклада «Армения 2011: без иллюзий». Доклад был посвящен внутренним, внешним и экономическим развитиям Армении, прогнозам и решениям. Гостями презентации были депутат НС Лилит Галстян, этнограф Грануш Харатян и директор института «Политэкономия» Андраник Теванян.
В своем выступлении Грануш Харатян заметила, что хотя Армения и является нашей Родиной, но многие из проживающих здесь людей находятся в статусе лишенных родины, так как не считают себя здесь хозяевами.
«Наши граждане не являются хозяевами ни собственности, ни ресурсов страны, ни избираемых ими депутатов, ни принимаемых в стране законов», - сказала Г.Харатян.
Лилит Галстян заметила, что власти за этот год усугубили свои неудачи.
«Мы получили очередной год упущенных возможностей. Говорить в данных условиях о достижениях означало бы уподобиться Дону Кихоту. Гражданин Армении отчужден от ценностной системы управления страной», - отметила Лилит Галстян.
В свою очередь, Андраник Теванян сказал, что нашим достижением за последние двадцать лет была победа в Карабахской войне, но сегодня мы не отстаиваем эту победу. Теванян добавил также, что властная система уже разрушается изнутри, дает трещины, и сегодня она, более чем когда-либо, близка к распаду, и на предстоящих парламентских выборах силовые, криминальные и административные ресурсы впервые не будут работать для одного центра, а попытка отобрать собственность у крупной буржуазии встретит сопротивление.
«Предстоящие парламентские выборы будут для Армении чем-то вроде буржуазно-демократической революции. Я желаю, чтобы это произошло без крови и потрясений. Власти же хотят иного», - сказал А. Теванян.
По его словам, выборы будут легитимными лишь тогда, когда будем иметь защищенность и легитимность собственности.
«Представляемая мною модель реформ следующая: мы должны пойти по пути навязывания экономической демократии, после чего у нас будет и политическая демократия. Институт частной собственности должен быть защищен, и мы должны перейти к открытой конкурентной системе, а не идти навстречу пропаганде построения “экономики одного олигарха”».