Ամերիկայի Հայ ազգային կոմիտեն հրաժարվել է հանդիպել Էդվարդ Նալբանդյանի հետ
Ամերիկայի Հայ ազգային կոմիտեն հրաժարվել է հանդիպել Էդվարդ Նալբանդյանի հետ, ով ԱՄՆ պետքարտուղարի հրավերով գտնվում էր Վաշինգտոնում։ Ռեգնումը, հղում կատարելով Armenian Reporter պարբերականին, տեղեկացնում է, որ Նալբանդյանը հանդիպել է միայն Ամերիկայի Հայկական համագումարի ներկայացուցիչների հետ, ովքեր ողջունել էին ապրիլի 22-ի հայ-թուրքական հայտարարությունը։
Ամերիկայի Հայ ազգային կոմիտեն գտնում է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բանակցային գործընթացի զարգացումը «կողմերի միջև բարդ հարաբերությունների ոչ այնքան հանգուցալուծումն է, որքան 1915 թվականի դաժան կոտորածներից ուշադրությունը շեղելու թուրքական հերթական PR ջանքը»։ Ամերիկայի Հայ ազգային կոմիտեի Արևմտյան մասնաճյուղի գործադիր տնօրեն Էնդրյու Կիզիրյանը հայտարարել է, որ «...ցանկացած սկսնակ քաղաքական գործիչ կհասկանար, որ համատեղ հայտարարությունը կատարված է միտումնավոր՝ ցեղասպանության ճանաչումը հետաձգելու նպատակով։ Մենք խիստ մտահոգված ենք»։

Армянский национальный комитет Америки отказался встретиться с Эдвардом Налбандяном
Армянский национальный комитет Америки  (АНКА) отказался встретиться с Эдвардом Налбандяном, который находился в Вашингтоне по приглашению госсекретаря США Хиллари Клинтон.  ИА Regnum со ссылкой на Armenian Reporter сообщает, что с Налбандяном встретился только с представителями Армянской Ассамблеи Америки, которая приветствовала совместное заявление Турции и Армении 22-го апреля о нормализации двухсторонних отношений.
АНКА считает, что развитие переговорного процесса между Арменией и Турцией - «не столько развязка в сложных отношениях между странами, сколько очередное PR-усилие турок с целью отвлечь внимание от жестоких убийств 1915 года». От имени АНКА исполнительный директор Западного филиала организации Эндрю Кизирян заявил, что «любой начинающий политик может понять, что совместное заявление было сделано целенаправленно - чтобы отложить принятие Геноцида армян. Мы были очень разочарованы».