Իրանագետ. «Իրանի դեմ ռազմական գործողությունները կարող են հանգեցնել երրորդ համաշխարհային պատերազմի»
Իրանագետ Մհեր Բաղդասարյանը կարծում է, որ Իրանում բնակվող թրքախոս քաղաքացիները, ովքեր իրենց իրանցի են համարում, անջատողական տրամադրություններ չունեն, իսկ թրքալեզու իրանցիների հարցն արհեստական կերպով փորձ է անում բարձրացնել Ադրբեջանը։
–Ադրբեջանը վտանգավոր է Իրանի համար։ Թեհրանը բազմիցս հայտարարել է, որ իր դեմ պատերազմական գործողություններ սկսվելու դեպքում եթե Ադրբեջանի տարածքում տեղակայվեն արևմտյան ուժերը, իրանական զինուժը չի զլանա հարվածել Ադրբեջանին,-ասել է իրանագետը։
Նա նաև ավելացրել է, որ Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների հետևանքով Հայաստան կարող են գաղթել հարյուր հազարավոր իրանցի փախստականներ:
Իրանի դեմ ռազմական գործողությունները կարող են հանգեցնել երրորդ համաշխարհային պատերազմի,–ընդգծել է նա,–Արևմուտքի նավթային շահերից չի բխում ի դեմս Իրանի տարածաշրջանում հզոր պետություն տեսնելը։

Иранист: «Военные действия против Ирана могут привести к Третьей мировой войне»
Иранист Мгер Багдасарян считает, что проживающие в Иране тюркоязычные граждане, которые считают себя иранцами, сепаратистских настроений не имеют, а вопрос тюркоязычных иранцев искусственно пытается поднять Азербайджан.
«Азербайджан опасен для Ирана. Тегеран неоднократно заявлял, что,  если Азербайджан  в случае начала военных действий позволит Западу разместить на своей территории военные силы, то иранские войска не преминут нанести удар по Азербайджану», - сказал иранист.
Он также добавил, что вследствие военных действий против Ирана в Армению могут нахлынуть сотни тысяч иранских беженцев.
«Военные действия против Ирана могут привести к Третьей мировой войне. Иран, как мощное  региональное государство, противоречит нефтяным интересам Запада», - подчеркнул Багдасарян.