Անուշ Սեդրակյան. «Էթիկայի հանձնաժողովը կարծես պատժիչ մարմին է պետության ներսում»
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության Անուշ Սեդրակյանն, այսօր խոսելով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի ստեղծման անհրաժեշտոււթյան մասին, ասել է, թե կարևոր հարցն այն է, թե արդյոք այն իրականում զբաղվելու է այն գործունեությամբ, որով պարտավոր է զբաղվել։
–Արդյո՞ք այս կառույցը նպատակահարմար է այդ գործառույթների իրականացման համար,–հարցադրել է բանախոսը՝ հավելելով, որ կային այլ կառույցներ, որոնք կարող էին իրականացնել այս գործառույթները։ Նա կարծում է, որ էթիկայի հանձնաժողովը, ինչպես և Հանրային խորհուրդը բուտաֆորիկ համակարգ և իմիտացիա է։
Բանախոսի կարծիքով՝ դա կարծես պատժիչ մարմին է պետության ներսում։ Ա. Սեդրակյանը գտնում է, որ եթե հանձնաժողովը նույնիսկ վարույթ հարուցի այս կամ այն բարձրաստիճան պաշտոնյայի դեմ, ապա դրանք գնալու են Հայաստանի ոչ անկախ դատական համակարգ, և խիստ կասկածելի է, որ այնտեղ ճշմարտացի որոշում կկայցվի։
–Մի կողմից վերահսկողություն իրականացնող մարմին են ստեղծում՝ կազմված հինգ հոգուց, մյուս կողմից՝ սահմանափակվում են հանրային վերահսկողության լավագույն կատարողին՝ մամուլին,–նկատել է նա։

Ануш Седракян: «Комитет по этике является чем то вроде карательного органа внутри государства»
Говоря сегодня о необходимости создания Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц, зампредседателя партии «Свободные демократы» Ануш Седракян отметила, что важным вопросом является то, будет ли она на самом деле заниматься той деятельностью, ради которой и создается.
«Целесообразно ли создание этой структуры для выполнения данной функции?», - задалась вопросом Седракян, добавив, что имелись и другие структуры, которые могли бы выполнять эту функцию. По ее мнению, Комиссия по этике, как и Общественный совет, являются бутафорией и имитацией.
Седракян считает, что Комитет по этике является чем то вроде карательного органа внутри государства. Если комиссия даже возбудит процесс против того или иного высокопоставленного лица, то он будет направлен в зависимую судебную систему Армении, и весьма сомнительно, что здесь будет принято справедливое решение.
«С одной стороны, создают контрольный орган, состоящий из 5 человек, а с другой – ограничивают лучшего общественного контролера – прессу», - отметила Ануш Седракян.