Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Պրահայում հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ
Մայիսի 7-ին Չեխիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Պրահայում` ԱՄՆ դեսպանի կեցավայրում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումն Ադրբեջանի Նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ: Սերժ Սարգսյանի` Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնը ստանձնելուց հետո, պրահյան հանդիպումը չորրորդն է իր ադրբեջանցի պաշտոնակցի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բարձր մակարդակով բանակցային գործընթացում:
Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումն սկսվել է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Մեթյու Բրայզայի, Յուրի Մերզլյակովի, Բերնար Ֆասիեի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի մասնակցությամբ:
Այնուհետեւ, Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի նախագահները բանակցությունները շարունակել են դեմ առ դեմ ձեւաչափով, որը տեւել է ավելի քան երկու ժամ:
Հայկական կողմը պրահյան հանդիպումը գնահատել է օգտակար, ինչը հնարավորություն է տվել կողմերին` առավել հստակեցնելու մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հիմնական սկզբունքների շուրջ, ինչպես նաեւ մոտեցնելու դիրքորոշումները որոշ կետերի ուղղությամբ: Երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ միասին «Մադրիդյան առաջարկությունների» հիման վրա շարունակել աշխատանքները հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքների համաձայնեցման ուղղությամբ եւ նախապատրաստել երկու երկրների նախագահների հաջորդ հանդիպումը:

В Праге состоялась встреча Президента Сержа Саргсяна с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым
7 мая в столице Чехии Праге в резиденции посла США состоялась встреча Президента Республики Армения Сержа Саргсяна с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. После вступления Сержа Саргсяна на пост Президента Республики Армения пражская встреча - четвертая с его азербайджанским коллегой в переговорном процессе на высшем уровне по Нагорно-Карабахскому конфликту.
Встреча Саргсян-Алиев при участии министров иностранных дел двух стран Эдуарда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова, сопредседателей Минской группы ОБСЕ Метью Брайзы, Юрия Мерзлякова, Бернара Фасье, а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспрчика.
Затем Президенты Республики Армения и Азербайджана в формате "тет-а-тет" продолжили переговоры, которые длились более двух часов.
Армянская сторона оценила пражскую встречу как полезную, что дало возможность максимально уточнить подходы вокруг основных принципов урегулирования проблемы Нагорного Карабаха, а также приблизить позиции в направлении некоторых пунктов. Министрам иностранных дел поручено вместе с сопредседателями Минской группы ОБСЕ на основании "Мадридских предложений" продолжить работу в направлении согласования основных принципов урегулирования конфликта и подготовить следующую встречу Президентов.