Սաբինա Ֆրայզերը հայ–թուրքական արձանագրությունների և ԼՂ հակամարտության մասին
Պատասխանելով հայ-թուրքական հարաբերությունների փակուղի մտնելու մասին հարցին Միջազգային ճգնաժամային խմբի եվրոպական ծրագրերի նախագահ Սաբինա Ֆրեյզերը հայտարարել է.
–Արձանագրություններն իրոք շատ ընդդիմադիրներ ունեն ինչպես հայ և թուրք ընդդիմությունում, այնպես էլ հասարակական կառույցների շրջանում: Բայց ևս մեկ կարևորագույն խոչընդոտ կա` Ադրբեջանը: Բաքվում համոզված են, որ Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանը փակել է ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով և չի բացի այն, քանի դեռ Հայաստանը Ղարաբաղից չի հանել իր զորքերը: Հայաստանի հետ բանակցություններ սկսելով` Թուրքիան կարծում էր, որ կարող է դրանք վարել առանց Բաքվի կարծիքի հետ հաշվի նստելու` ադրբեջանական կողմից նման բուռն արձագանքի չսպասելով: Բայց թուրքերը սխալվել էին իրենց հաշվարկներում:
Ֆրեյզերի կարծիքով` հայ-թուրքական հարաբերությունների և ղարաբաղյան հարցի միջև կապ գոյություն չունի: Թեև չի կարելի պնդել, որ դրանք կապված չեն: Որոշակի առումով դրանք փոխկապակցված են, բայց չի կարելի հուսալ, որ հայ-թուրքական գործընթացը կլուծի ղարաբաղյան հարցը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպիսի՞ն է պատկերացնում Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը, Ֆրեյզերն ասել է.
–Կարծում եմ, ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հարցում լավագույն տարբերակը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկածն է, այսինքն` Ղարաբաղին միջանկյալ կարգավիճակի և անվտանգության երաշխիքի տրամադրումը:  Լեռնային Ղարաբաղը երկար տարիներ ապրել է արտաքին աշխարհից մեկուսացած, միակ կապող օղակը եղել է Հայաստանը: ԼՂ-ում առկա է գործող կառավարություն, զարգացող տնտեսություն, այդ պատճառով միջանկյալ կարգավիճակը նրան արտաքին աշխարհի հետ շփման, ներդրումներ գրավելու հնարավորություն կընձեռի։

Сабина Фрейзер об армяно-турецких протоколах и Карабахском конфликте
Отвечая на вопрос о провале процесса нормализации армяно-турецких отношений, директор европейских программ Международной кризисной группы Сабина Фрайзер заявила:
«Армяно-турецкие протоколы действительно имеют много противников, как в армянской и  турецкой оппозициях, так и в среде общественных организаций двух стран. Но есть еще одно важнейшее препятствие - Азербайджан. В Баку убеждены, что Турция закрыла границу с Арменией из-за Карабахского конфликта и не должна открывать ее до тех пор, пока Армения не выведет свои войска из Карабаха. Начав переговоры с Арменией, Турция полагала, что может вести их, не считаясь с мнением Баку и не ожидая столь бурного противодействия со стороны азербайджанцев. Но турки ошиблись в своих расчетах».
По мнению Фрейзер, урегулирование Карабахского конфликта и армяно-турецкие протоколы - независимые друг от друга процессы. Эти два процесса никак не могут быть связаны между собой. Хотя и нельзя утверждать, что они вообще не связаны друг с другом. В определенной степени они взаимосвязаны, но нельзя надеяться, что армяно-турецкий процесс решит Карабахской проблемы.
Отвечая на вопрос о том, каким она представляет будущее Нагорного Карабаха, Фрейзер сказала: «В решении Карабахского конфликта лучшим является вариант, предложенный Минской группой ОБСЕ, то есть предоставление Карабаху промежуточного статуса и гарантий безопасности. Нагорный Карабах на протяжении долгих лет жил в изоляции от внешнего мира, единственной связью с которым была Армения. В НК есть действующее правительство, развивающаяся экономика, посему промежуточный статус даст ему возможность общаться с внешним миром, привлечь инвестиции».