Ուկրաինան գազից ածուխի կփոխադրի իր բոլոր ՋԷԿ–երը
Ուկրաինան մտադիր է գազով աշխատող իր բոլոր ջերմաէլեկտրակայանները (ՋԷԿ) դարձնել ածուխով, ինչը հնարավորություն կտա զգալիորեն կրճատել էներգիայի ռեսուրսների ծախսերը։ Այս մասին հաղորդվում է երկրի Էներգետիկայի նախարարության մամլո հաղորդագրության մեջ։
Ըստ էներգետիկայի նախարար Յուրի Բոյկոյի՝ վերոնշյալ գործընթացը պետք է ավարտվի մեկ տարվա ընթացքում։ Դա հնարավորություն կտա տնտեսել շուրջ 6 մլրդ խմ գազ, որն Ուկրաինան գնում է Ռուսաստանից։ Բոյկոն նշել է նաև, որ այդ գործընթացին կմասնակցեն չինական ընկերություններ, սակայն ոչ մի որոշակի անուն չի տվել։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ուկրաինայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ միջոցներ կձեռնարկեն ավելի քիչ գազ օգտագործելու համար. 2012թ. նախատեսվում է մեկ տարվա համար գնել 27 մլրդ խմ գազ, իսկ այնուհետև  այդ թիվը հասցնել տարեկան 8 մլրդ–ի։ Միաժամանակ, ըստ ռուս–ուկրաինական գազային պայմանագրի, նախատեսվում է  ներկրել տարեկան 52 մլրդ խմ ռուսական գազ, ուստի պատահական էլ չէ, որ ռուսական կողմը անհամաձայնություն է հայտնել այդ հարցի վերաբերյալ, քանի որ պայմանագիրն ընդգրկում է «վերցրու կամ վճարիր» կետը։

Украина переведет все ТЭС с газа на уголь
Украина планирует перевести все ТЭС в стране с газа на уголь, что позволит значительно снизить затраты на энергоресурсы. Об этом сообщается в пресс-релизе Министерства энергетики страны.
По словам министра энергетики Украины Юрия Бойко, перевод всех ТЭЦ на уголь должен закончиться в течение года. Это позволит экономить около 6 млрд. кубометров газа в год, в настоящее время покупаемого страной у России. Бойко отметил, что в переводе ТЭЦ на новый вид топлива Украине помогают «китайские партнеры», но названий компаний из КНР он не уточнил.
Ранее власти Украины заявили о намерении снизить закупки российского газа. В Минэнерго страны рассчитывают, что за 2012 год будет закуплено всего 27 млрд. кубометров газа, в то время как контрактом было предусмотрено 52 млрд. кубометров. Впоследствии на Украине рассчитывают сократить эту цифру до 8 млрд. кубометров газа в год. В России не согласились с позицией Киева, так как действующий газовый контракт содержит условие «бери или плати».