Ո՞ր տրամաբանությամբ է 41 մեծամասնական պատգամավոր ընտրվում ԱԺ
Այսօր հրավիրված ասուլիսին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր  Համլետ  Հարությունյանը անդրադռանալով 100% համամասնակն ընտրակարգի անցնելու ընդդիմության առաջարկին՝ ասել է, թե այս քննարկումը «անպտուղ դիսկուսիա է»։
–Եթե ուզում էին փոփոխություն անել, ապա պետք է շուտ արվեր։ Այսօր ես կարդացել եմ ԱԺ նախագահի հարցազրույցն այդ մասին, որտեղ ասվում է, թե, ըստ  կանոնակարգի, դա չի ստացվի անել՝ տեխնիկակապես չենք հասցնի։ Բացի դա մենք եվրոպական  համագործակցության մեջ ենք։ Տեսեք քանի  երկրներում կան և՛ համամասնական և՛մեծամասնական ընտրակարգեր,–ասել է նա։
«7օր»–ի այն հարցին, թե ի՞նչ է կարծում արդյոք համամասնական ընտրակարգը չի՞ նպաստի ընտրակեղծիքների դեմ պայքարին՝ Համլետ Հարությունյանը պատասխանել է, թե իրեն  հայտնի չի մի մեխանիզմ, որը կարող է վերացնել ընտրակեղծիքը։
–Պետք է ընդամենը քաղաքական կամք։  Դա ոչ  մի կապ չունի համամասնական կամ մեծամասնական ընտրակարգի հետ,–ասել է նա։
«7օր»–ի հարցին, թե  ո՞ր տրամաբանությամբ է 41 մեծամասնական տեղ՝ Համելտ Հարությունյանը պատասխանել է, թե դա տարողունակ հարց է և հիմա չի կարող պատասխանել։ Ըստ նրա՝ այդ թիվը պայմանավորված է ընտրատարածքներով։
–Կարող է մյուս տարի ԿԸՀ–ն 36 ընտրատարածք սահմանի ու 36 մեծամասնական թեկնածու լինի։ Ես չգիտեմ դա ոնց է կարգավորվում,–ընդգծել է Համելետ Հարությունյանը։

По какой логике избирается 41 мажоритарный депутат?
Говоря на сегодняшней пресс-конференции о предложении оппозиции по переходу на 100% пропорциональную систему выборов, депутат НС от фракции РПА Гамлет Арутюнян сказал, что это обсуждение является «бесплодной дискуссией».
«Если оппозиция хотела провести изменения, то делать это надо было раньше. Сегодня я прочитал интервью спикера НС, в котором он отмечает, что, согласно регламенту, успеть сделать это не удастся технически. Кроме этого, мы избрали путь европейского сотрудничества. Посмотрите, в скольких странах есть и пропорциональные, и мажоритарные избирательные системы», - отметил Арутюнян.
Отвечая на вопрос «7or» о том, не считает ли он, что пропорциональная система будет способствовать борьбе с фальсификацией выборов, депутат заявил, что ему не известен какой-либо механизм, который смог бы полностью ликвидировать фальсификации.
«Необходима просто политическая воля. Это не имеет никакой связи с пропорциональной или мажоритарной системой», - считает парламентарий.
На вопрос же о том, по какой логике существуют 41 мажоритарное место, Арутюнян ответил, что это слишком обширный вопрос и ответить на него он сейчас не может. Согласно ему,  эта цифра обусловлена количеством избирательных округов.
«На следующий год ЦИК может определить 36 избирательных округов, и мажоритарных кандидатов станет 36. Я не знаю, как это регулируется», - подчеркнул Гамлет Арутюнян.