Սերգեյ Մինասյան. «Չեմ համարում, որ Պրահայում տեղի ունեցած հանդիպումը շրջադարձային է»
Հայկական կողմը պրահյան հանդիպումը գնահատել է օգտակար, ինչը հնարավորություն է տվել կողմերին՝ առավել հստակեցնելու մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հիմնական սկզբունքների շուրջ, ինչպես նաև մոտեցնելու դիրքորոշումները որոշ կետերի ուղղությամբ:
«Խոսքը հատկապես ո՞ր սկղբունքների մասին է»,- «7օր»-ի հարցին ի պատասխան՝ քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը պատասխանել է.
-Այդ սկզբունքները երեքն են՝ միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքները.
1. Տարածքային ամբողջականության
2. Ազգերի ինքնորոշման
3. Ուժի կիրառումից հրաժարվելու
Քաղաքագետը նաև նշել է, թե չի կարծում, որ հայ-թուրքկան և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ակտիվ զարգացում կա և, որ Պրահայում տեղի ունեցած հանդիպումը շրջադարձային է։
Իսկ այն դիտարկամանը, թե ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան անգամ ասել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հիմնարար սկբունքների շուրջ եկել են համաձայնության, քաղաքագետն արձագանքել է.
-Պարզ է, որ համանախագահողների և կոնկրետ պրն. Բրայզայի աշխատանքն է՝ օպտիմիզմ ցուցադրել, թե այդ գործընթացը կա։ Դա իր աշխատանքն է։

Сергей Минасян: «Я не считаю, что встреча в Праге будет поворотной»
Армянская сторона пражскую встречу оценила как полезную, которая дала возможность сторонам уточнить подходы по поводу основных принципов урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, а также сблизить позиции по некоторым пунктам.
«О каких особенно принципах идет речь?», - на этот вопрос «7օր» политолог Сергей Минасян ответил:
-Этих принципов 3 - это три принципа международного права:
1. Территориальная целостность
2. Самоопределение народов
3. Отказ от применения силы
По мнению политолога,  армяно-турецкие и армяно-азербайджанские отношения  активно развиваются и встречу в Праге можно охарактеризовать как поворотную.
А по поводу заявления американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Метью Брайзы, что Армения и Азербайджан пришли к согласию по основным принципам урегулирования Карабахского конфликта, Сергей Минасян сказал:
-Понятно, ведь проявление оптимизма в том, что этот процесс идет, входит в работу сопредседателей и конкретно М.Брайзы.